Falafel pita

Falafel pita

Celé moje okolí, přátelé, rodina, kolegové, mi vždycky mají potřebu zdůraznit, jak dobře se mám, jak mi Blanka dobře vaří a jaké je to štěstí být oženěn s foodblogerkou. Chyba lávky drazí přátelé. Tentokrát si odpustím dietologické okénko, ale... Ale uvědomte si, že všechna jídla musím ochutnat, často jsem i nucen ochutnat.
Když mi včera Blanka řekla, že chce dělat k večeři cizrnu, tak mě málem omylo. Přemýšlel jsem, zda-li si mám potají něco koupit k druhé večeři, nebo jestli mám již předem předstírat žaludeční nevolnost. Vždyť já jsem chlap a nebudu přece jíst nějaké zrní. Samozřejmě jsem poslušně usedl k večeři, vše pochválil před prvním soustem a s výrazem mučedníka jsem se zakousl.
Asi už vás nepřekvapí, že jsem snědl všechno a všem!
Tak teď vyprávím hladové rodině na dobrou noc, jaké to bylo výborné jídlo. Holt na základě mého vyděšeného výrazu ztratili ostražitost a nepohlídali si vlastní talíře. Dobře jim tak, nemají se mnou tolik experimentovat.

Ingredience
4 – 6 pita chlebů (recept naleznete ZDE)
listový salát
Falafel
300 g sušené cizrny
1 menší cibule - najemno nasekaná
3 stroužky česneku – najemno nasekaný
1 citrón - kůra (pouze žlutá část) + šťáva
¼ lžičky cayennského pepře
½ lžičky mletého černého pepře
1 lžíce mletého římského kmínu
1 lžíce mletého koriandru
1 ½ lžičky soli
½ lžičky jedlé sody
hrst čerstvé hladkolisté petrželky
hrst čerstvého koriandru
1-2 lžíce cizrnové nebo hladké mouky
slunečnicový olej na smažení
Tahini omáčka
200 g řeckého jogurtu
4 lžíce tahini pasty
2 stroužky česneku – utřený
½ lžičky soli
1 citrón – šťáva


Postup
Cizrnu dáme do velké mísy a zalijeme ji studenou vodou tak, aby nad ní zůstalo minimálně 7 cm vody. Mísu zakryjeme potravinářskou fólií a cizrnu necháme 24 hodin bobtnat. Průběžně cizrnu kontrolujeme, pokud by hladina vody klesla pod úroveň cizrny, tak ji doplníme. Cizrna zhruba ztrojnásobí svoji velikost.Po 24 hodinách cizrnu scedíme a propláchneme ji studenou vodou. Cizrnu dáme do mixéru a rozmixujeme ji na konzistenci velmi hrubého písku. Poté k cizrně přidáme cibuli, česnek, citrónovou kůru, cayennský pepř, černý pepř, mletý koriandr, mletý římský kmín, zelené bylinky, sůl a vše rozmixujeme na zelenou pastu s jemně zrnitou strukturou. Pokud by směs šla špatně mixovat, přidáme 1 lžíci citrónové šťávy nebo vody. Snažíme se ale přidávat co nejméně tekutin. Z hmoty na zkoušku vytvoříme menší kuličku, která by se nám neměla rozpadnout. Pokud je směs příliš tekutá zahustíme směs 1-2 lžícemi cizrnové nebo hladké mouky. Na závěr přidáme jedlou sodu a vše důkladně promícháme. Směs dáme na 20 minut odpočinout do lednice.
Mezitím co nám cizrna odpočívá, připravíme si tahini omáčku. V misce si smícháme řecký jogurt, tahini pastu, utřený česnek, citrónovou šťávu a sůl. Důkladně promícháme a dáme odležet do lednice. Před podáváním můžeme omáčku jemně zakápnout olivovým olejem.
V silnostěnné pánvi si rozehřejeme na mírném plameni vyšší vrstvu slunečnicového oleje. Z odpočinuté cizrnové hmoty vytvarujeme kuličky velikosti pingpongového míčku.Cizrnové kuličky smažíme ze všech stran 5-7 minut dozlatova. Přebytečného oleje falafel zbavíme na papírové utěrce. Ihned podáváme s listovým salátem, pitou a krémovou tahini omáčkou.Vytištěno z http://www.kublanka.cz/index/falafel_pita

Dobrou chuť přeje Kuba a Blanka.