Medové plástve s čokoládou a arašídy

Kdyby v biblickém Edenu rostly tyto plástve na stromech a Bůh by je Evě a Adamovi zakázal místo jablka, tak by se Eva ani nestihla vybalit a už by byli s Adamem vyhnáni z ráje. Hříšnější sladkost jsem snad ještě nejedl. Nevěříte? Tak si zkuste udělat pohár s vanilkovou zmrzlinou a tyto plástve do něj nalámat. Áááá, už chápete, co? Škoda, že u nás na pohár většinou nedojde, protože to většinou sníme na posezení hned po rozlámání.
A víte co je na tom všem úplně nejhorší? Že je to ďábelsky snadné... Říkala Blanka.
Ingredience
340 g cukru krupice
60 ml medu
60 ml vody
1 lžíce prosáté jedlé sody
150 g minimálně 50% čokolády – rozlámaná na kousky
150 g sekaných solených loupaných pražených arašídů
Postup
Plech o rozměrech cca 30x40 cm si vyložíme pečícím papírem. Cukr, med a vodu dáme do vyšší pánve nebo středně velkého vyššího hrnce a na mírném ohni za stálého míchání přivedeme k varu. Jakmile začne směs vřít, přestaneme míchat a směs necháme zkaramelizovat do zlatohnědé barvy. Pokud použijeme cukrářský teploměr, tak karamel by v tomto okamžiku měl dosáhnout teploty 148 °C. Jakmile karamel dosáhne požadované teploty, stáhneme z ohně a okamžitě s pomocí dřevěné vařečky vmícháme do směsi jedlou sodu (karamel začne okamžité pěnit a zvětšovat objem). Napěněný karamel opatrně vlijeme na plech vyložený pečícím papírem a necháme ho volně roztéct bez roztírání. Necháme zcela vychladnout.

Nalámanou čokoládu si rozpustíme ve vodní lázni. Polovinu rozpuštěné čokolády nalijeme na vychladlý karamel, špachtlí ji rozetřeme v tenké vrstvě po celém povrchu a posypeme ji polovinou nasekaných arašíd.

Čokoládu necháme zatuhnout, karamel obrátíme a postup zopakujeme z druhé strany. Po zatuhnutí karamel rozlámeme na kousky a skladujeme ho ve vzduchotěsné nádobě. Takto ho můžeme skladovat až po dobu 1 týdne.
Vytištěno z http://www.kublanka.cz/index/medove_plastve
Dobrou chuť přeje Kuba a Blanka.