340 g cukru krupice
60 ml medu
60 ml vody
1 lžíce prosáté jedlé sody
150 g minimálně 50% čokolády – rozlámaná na kousky
150 g sekaných solených loupaných pražených arašídů
Postup
Plech o rozměrech cca 30x40 cm si vyložíme pečícím papírem. Cukr, med a vodu dáme do vyšší pánve nebo středně velkého vyššího hrnce a na mírném ohni za stálého míchání přivedeme k varu. Jakmile začne směs vřít, přestaneme míchat a směs necháme zkaramelizovat do zlatohnědé barvy. Pokud použijeme cukrářský teploměr, tak karamel by v tomto okamžiku měl dosáhnout teploty 148 °C. Jakmile karamel dosáhne požadované teploty, stáhneme z ohně a okamžitě s pomocí dřevěné vařečky vmícháme do směsi jedlou sodu (karamel začne okamžité pěnit a zvětšovat objem). Napěněný karamel opatrně vlijeme na plech vyložený pečícím papírem a necháme ho volně roztéct bez roztírání. Necháme zcela vychladnout.

Nalámanou čokoládu si rozpustíme ve vodní lázni. Polovinu rozpuštěné čokolády nalijeme na vychladlý karamel, špachtlí ji rozetřeme v tenké vrstvě po celém povrchu a posypeme ji polovinou nasekaných arašíd.

Čokoládu necháme zatuhnout, karamel obrátíme a postup zopakujeme z druhé strany. Po zatuhnutí karamel rozlámeme na kousky a skladujeme ho ve vzduchotěsné nádobě. Takto ho můžeme skladovat až po dobu 1 týdne.









Komentáře
Bohužel nevíme jak se bude chovat třtinový cukr při karamelizaci. Jednou jsme zkoušeli z třtinového cukru bábovku a byla chuťově jiná, ne špatná, ale prostě jiná. A co se týká karamelu, tak s tím zkušenost nemáme :(