Temari suši


Před lety jsem do našeho vztahu vplul takzvaně s holým zadkem. Ale jedna z mála věcí, co jsem přinesl, byla záliba v suši. Naučil jsem Blanku milovat suši a každý pátek jsme společně chodili na suši. Tehdá, drazí čtenáři, jste nemohli chodit na running suši, tehdá jste v Praze mohli najít tři podniky a zbytek byl naprosto neslučitelný se zdravím strávníka. Ale tahle pohádka rychle skončila, protože se narodily děti a my přestali kamkoliv chodit. A nejvíce nám chybělo právě suši.
Tak ho začala Blanka dělat doma. Od jednoduchých maki až po různé california roll apod. Jenže za ty roky izolace od světa je Blanku čím dál složitější ukecat na domácí suši. Jak říká, nechce se jí s tím patlat. Z tohoto důvodu přišlo chirashi suši, které je výborné, ale jaksi to není to pravé.
A dnes přišla revoluce. Blanka objevila tento druh suši, tzv. temari suši. Temari je ve volném překladu míč do ruky a příprava těchto míčků pro vás bude velmi jednoduchá. Nedělám to rád, ale musím se opakovat - snadněji to už nejde. Doufám, že proti tomuhle suši už Blanka protestovat nebude.

Ingredience (na cca 14 kusů)
250 g suši rýže
3 lžíce rýžového octa
1 lžíce cukru krupice
1/2 lžičky soli
Volitelné suroviny
filet čerstvého lososa, tuňáka, tresky apod.
krevety
lososový kaviár
avokádo, salátová okurka
černý, bílý sezam
vaječná omeleta (1 vejce + špetka soli, slunečnicový olej)
řasa nori
sójová omáčka, nakládaný zázvor, wasabi na podávání


Postup
Suši rýži důkladně propláchneme studenou vodou. Nejlépe se rýže proplachuje tak, že ji dáme do mísy, zalijeme studenou vodou, promícháme a zabarvenou vodu slijeme. Potom pokračujeme v zalévání studenou vodou, promíchávání a slévání zabarvené vody až do okamžiku, kdy je voda téměř čirá (až 7-8 opakování).
Propláchnutou rýži dáme do hrnce, zalijeme studenou vodou (1 díl vody na 1 díl rýže), přiklopíme pokličkou, přivedeme k varu a ihned ztlumíme. Na mírném ohni vaříme 15 minut. Po 15 minutách hrnec stáhneme z ohně a necháme dojít 5 minut pod pokličkou.
Mezitím si připravíme suši ocet. V misce smícháme rýžový ocet, cukr a sůl. Mícháme až do úplného rozpuštění cukru a soli. Můžeme si pomoci i mírným zahřátím.
Uvařenou suši rýži rozprostřeme na plech vyložený pečícím papírem, rovnoměrně pokapeme připraveným suši octem a promícháme dřevěnou vařečkou. Rýži musíme promíchávat velmi opatrně, abychom ji nerozmačkali. Rýži necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
Pokud se rozhodneme pro suši s vaječnou omeletou prošleháme vejce se špetkou soli a vše vlijeme na rozpálenou pánev (krouživým pohybem rozlijeme po celé pánvi), kterou jsme vymazali slunečnicovým olejem. Omeletu usmažíme z obou stran a poté ji nakrájíme na tenké proužky.Těsně před přípravou suši si nakrájíme velmi ostrým nožem na co nejtenčí plátky vybrané druhy ryb. Na co nejtenčí plátky nakrájíme i avokádo a salátovou okurku. Z vychladlé uvařené rýže vytvarujeme navlhčenýma rukama koule, které pokládáme na mísu a ihned je zakryjme potravinářskou fólií. Každá koule by měla vážit cca 30 g, což odpovídá 2 lžícím uvařené rýže.
Jakmile máme všechny suroviny připravené, můžeme začít s tvarováním suši. Na pracovní plochu si položíme čtverec potravinářské fólie, na který dáme plátek ryby (nebo více druhů ryb, plátky zeleniny…), na ten položíme připravenou kuličku rýže a s pomocí potravinářské fólie vytvarujeme finální tvar suši.Naše nejoblíbenější kombinace jsou: treska + salátová okurka, treska + losos + černý sezam, losos + černý sezam, kreveta + lososový kaviár, vaječná omeleta + řasa nori + lososový kaviár, tuňák + avokádo + bílý sezam.Podáváme se sójovou omáčkou, nakládaným zázvorem a wasabi.

Vytisknout

Uvařili jsme 1.12.2015


Komentáře

   odpovědět
Zdravím Blanko a Kubo,

luxusní provedení sushi. Mooc nám chutnalo a jak jinak, než:

Další TOP recept. Sice s časovou investicí, ale vyplatilo se.
Určitě další recept, co si zaslouží sem tam oprášit.

Moc děkuji

5 5 5
kublanka odpověděl(a)
1 1 1 DĚKUJEME MOC
   odpovědět
po narozeni syna jsme doma presli na "self-service" sushi. uvari se a ochuti ryze. ryba a zelenina se nakraji na vhodne spalicky a rasa se nasriha na 1/4. u stolu si kazdy sam napatla ryzi a vybere napln. ledabyle zabali a sni. rasa si tak i zachova krupavost a nezgumovati. nikdo neotroci pri priprave a tak nejsme lini, si sushi delat min. jednou tydne :)
kublanka odpověděl(a)
Hehe, to je ještě více vytuněné :) super
  Susi odpovědět
Prave sa chystam na susi. Temari je vyborny napad. Mam vzdy trocha obavy jest surovu rybu,ale pouzijem asi udeneho lososa,kaviar a vajecna omeleta-mnam. Kde vy len na tie dobroty chodite. Viem,je toho vela,ale vysvetlenie ..polopate... mate vyborne. Uz som zavisla na studovani receptov u vas. Vela kreativneho varenia vam,aj sebe prajem. Uzivajte tesim sa Vera
kublanka odpověděl(a)
Děkujeme moc! Jinak syrového lososa se nebojte, pokud seženete kvalitní rybu, čerstvou, tak je to opravdu delikatesa. Ale chápu, že čerstvý losos v našich končinách není snadný vypátrat, ale stojí za to. I když si člověk trochu připlatí. Děkujeme moc!