Maďarský hrnec


V Budapešti jsem byl jen letos třikrát, naposled tuto středu. A přesto musím říci, že z Budapešti neznám téměř nic. Znám centrum, znám několik hotelů a znám letiště. A samozřejmě znám tamní zasedací místnosti naší společnosti.
Blanka byla v Maďarsku maximálně dvakrát a naposled před více jak 25 lety. Její rodina nikdy nemohla za minulého režimu vyjet dál než do Budapešti a proto má Blanka zarytou Budapešť hodně hluboko pod kůží. Jenže zatímco já procházím Budapeští takřka anonymně, tak Blanka si pamatuje všechny chutě a vůně Maďarska. Pamatuje si na svůj první vydupaný langoš, pamatuje si na fantastickou chuť tamních paprik. Vše má stále živé a čerstvé v hlavě.
Takže si myslím, že je relativně jasno, kam s Blankou pojedeme na nejbližší prodloužený víkend. Shodou okolností tam bydlí naši výborní přátelé a když se ztratíme, tak máme komu zavolat. Přeci jen Budapešť 1988 bude asi jiná než současná Budapešť 2015.

Ingredience
1 kg méně prorostlé vepřové krkovice
1 kg kysaného zelí
1 malá hlávka zelí
50 g rýže
100 g vepřového sádla
2 středně velké cibule – nakrájené najemno
10 g mleté sladké papriky
400 ml zakysané smetany
20 g hladké mouky
svazek kopru
5 ks paprikových klobás
5 silnějších plátků anglické slaniny
pepř
sůl


Postup
Rýži uvaříme do poloměkka a necháme ji vychladnout. Polovinu vepřového masa umeleme a druhou polovinu nakrájíme na 5 plátků. Umleté maso smícháme s předvařenou rýží, ochutíme solí a pepřem. Kysané zelí propláchneme studenou vodou a necháme ho okapat.
V silnostěnném hrnci si na sádle zpěníme najemno nakrájenou cibuli. Jakmile cibule zesklovatí, stáhneme z ohně a přimícháme sladkou papriku. Na závěr přidáme propláchnuté kysané zelí a dobře promícháme. Podle chuti ochutíme najemno nasekaným koprem.
Troubu si předehřejeme na 160 °C. Celou hlávku zelí spaříme vroucí vodou a opatrně z hlávky odloupneme 5 listů, kterým odřízneme tvrdý košťál a zabalíme do nich připravené mleté maso.Zelné závitky rozložíme spolu s plátky krkovice a anglické slaniny na kysané zelí. Podlijeme vodou (kysané zelí by mělo být téměř potopené), přiklopíme poklicí a dáme péct do předehřáté trouby do změknutí (60-90 minut). V případě potřeby podlijeme vodou.Jakmile je maso měkké, vyndáme hrnec z trouby a závitky spolu s krkovičkou a anglickou slaninou dáme na talíř a přikryjeme alobalem. V misce si dobře promícháme zakysanou smetanu s moukou a přilijeme ji do hrnce ke kysanému zelí a dobře promícháme. Hrnec s kysaným zelím dáme na sporák a za stálého míchání přivedeme k varu. Jakmile mouka zelí zahustí, vrátíme do hrnce závitky spolu s krkovičkou a anglickou slaninou a na závitky položíme nařezané paprikové klobásy. Vrátíme zpět do trouby a necháme péct dalších 15-20 minut. Podáváme s bílým pečivem, na které najdete recept například ZDE.

Vytisknout

Uvařili jsme 13.12.2015


Komentáře

Zatím nemáme žádné komentáře. To je škoda.