Galette des Rois


Moje dovolená končí a s ní i čas Vánoc. Před námi je už jen svátek Tříkrálový. Vcelku smutný den. Na druhou stranu proč si ho trochu nezpříjemnit francouzskou tradicí. Kdo bude král dnešního dne? Komu bude zbytek rodiny sloužit? Jako celý rok tatínek mamince? Maminka dětem? A děti nikomu? Ne, dneska bude jeden král a všichni ostatní poddaní. A k tomu nechť mu dopomůže – koláč.

Galette des Rois aneb Koláč králů je klasický recept francouzské kuchyně, který v sobě schovává nejen to nejlepší z cukrářského umění Francie, ale především malou figurku, která rozhodne o tom, kdo bude pro dnešní den králem. Ten, kdo jí objeví ve své porci koláče, má tu čest nosit celý den korunu a my máme tu „čest“ mu sloužit.

No a samozřejmě jsem letos opět nevyhrál, takže teď jdu uklízet „lehký“ nepořádek v pokojíku.

Ingredience
500 g listového těsta - recept naleznete ZDE
1 žloutek + 1 lžíce mléka na potření
1 lžíce moučkového cukru + 1 lžíce vařící vody na potření
porcelánové figurky nebo mandle
papírová koruna
Náplň (mandlový krém)
125 g mandlové mouky
125 g cukru krupice
125 g změklého másla
1 lžíce polohrubé mouky
špetka soli
2 vejce velikosti L
1 lžíce tmavého rumu


Postup
Nejdříve si připravíme mandlový krém. V misce si smícháme cukr, mandlovou mouku, polohrubou mouku a špetku soli. Ve směsi nesmíme mít žádnou hrudku. Ve větší misce si vyšleháme máslo, do kterého postupně zapracujeme mandlovou směs. Potom přidáme lžíci rumu a postupně zašleháme obě vejce. Druhé vejce přidáme až po důkladném zašlehání předchozího. Krém zakryjeme potravinářskou fólií a dáme vychladit do lednice (ideálně přes noc).
Listové těsto vyválíme na placku o tloušťce 3 mm. Ostrým nožem vykrojíme 2 kruhy o průměru 18 cm a 2 kruhy o průměru 18,5 cm. Za zbylého těsta si ještě můžeme vykrojit kruh o průměru 10 cm a kruh o průměru 10,5 cm. Jakou velikost si zvolíte je v podstatě na vás, vždy ale platí, že průměr horního kruhu by měl být zhruba o 0,5 cm větší než spodního.
Vykrojené kola si položíme na plech vyložený pečícím papírem, zakryjeme potravinářskou fólií a dáme vychladit do lednice na 30 minut.
Kola o menším průměru si rozložíme na plech vyložený pečícím papírem. V misce si rozšleháme žloutek se lžící mléka. Obvody kruhů o tloušťce 3 cm potřeme rozšlehaným žloutkem. V žádném případě nesmíme přetáhnout okraj listového těsta, protože by nám těsto nepravidelně lístkovalo. Cukrářským sáčkem nastříkáme do středu každého kruhu vychlazený mandlový krém. Pomašlovanou část vynecháme. Do mandlového krému zamáčkneme porcelánovou figurku nebo mandličku. Figurku vždy umísťujeme blíž k vnějšímu okraji a delší stranou směrem do středu. Minimalizujeme tak možnost poškození figurky při krájení. Kola o větším průměru přeneseme na kola s nastříkaným mandlovým krémem a po obvodu přimáčkneme.



Tupou stranou nože vytvoříme ozdobný okraj – dvěma sousedními prsty těsto zmáčkneme, nůž držíme ve svislé poloze a pomocí tupé strany čepele zatlačíme těsto dovnitř. Tupou stranou nože rovněž nakreslíme dekor na horní straně koláčů. Aby nám mohla odcházet pára při pečení, musíme udělat uprostřed koláčů otvor. Dalších 4 – 5 otvorů uděláme špičkou nože v nakreslených liniích dekoru. Plech zakryjeme potravinářskou fólií a dáme na hodinu chladit do lednice. Troubu si předehřejeme na 180 °C.



Všechny koláče potřeme rozšlehaným žloutkem. Dáváme pozor, aby nám žloutek nestékal přes hranu koláčů.



Pečeme v předehřáté troubě 30 – 35 minut dozlatova. Jakmile jsou koláče upečené, rozmícháme si lžíci moučkového cukru se lžící vařící vody a touto směsí potřeme vršek koláčů. Potřené koláče dáme péct na jednu minutu do trouby. Koláče získají krásně lesklý povrch.



Upečené koláče necháme vychladnout na mřížce. Tradičně se galette des rois podává s vychlazeným šampaňským nebo skleničkou cideru. Koláč se zdobí papírovou korunou.
V případě, že jsme do koláče zapekli porcelánovou figurku, měli bychom na ni důrazně upozornit. Pokud budou konzumovat koláč děti, je vhodné nahradit porcelánovou figurku mandlí.
Podle tradice se má obvykle nejmladší host při porcování galette schovat pod stůl, nebo si alespoň zakrýt oči. Po nakrájení galette ostatním určí, kdo bude mít jakou porci. Ten, kdo najde ve své porci figurku, stává se králem/královnou na celý den a má právo nosit papírovou korunu.

Vytisknout

Uvařili jsme 4.1.2015


Komentáře

   odpovědět
Nádherné! Také peču pro syny tento koláč, zapékáme čokoládové penízky (pro každého z rodiny jeden pro šťestí, protože jinak kluci děsně brečí. Ale takhle krásný ho rozhodně nemám, příští rok určitě vyzkouším podle tebe. Jinak jsem z blogu hrozně nadšená, recepty jsou propracované a popsané do detailu, zajímavé a krásně nafocené. Jsi strašně šikovná, díky za sdílení!
kublanka odpověděl(a)
Ahoj, děkuji moc. Snažím se recepty psát tak, aby byli přehledné. Snad tomu tak je. Focení jídla se ještě učíme, ale až bude venku světlo tak to půjde lépe :)
u nás se kluci taky hádají ze stejného důvodu, takže je to všude stejný.
  Nádhera! odpovědět
Ty se vám tak povedly! A to zdobení! Já loni pekla dvakrát, poprvé jsem podcenila tu hodinku v ledničce/na balkoně a většina náplně vytekla. Takže letos podle vás!
kublanka odpověděl(a)
díky moc, ani nevíš jak tyhle slova zahřejí a potěší :) díky za podporu! 1