Kuře tandoori

Kuře tandoori

Blanka miluje indickou kuchyni. Každou chvilku mi připomíná, že za celých 7 let jsem jí nebyl schopen pozvat do indické restaurace. Mimochodem, když jsem objevil jednu výbornou u práce, tak jí asi za měsíc zavřeli. Indická kuchyně je pro mě kostlivec ve skříni. Nesmím se o tom ani zmínit, abych to neměl tzv. na talíři. No a nakonec to dopadlo tak, že jsem to na talíři měl doslova.
Po dlouhých 7 letech mé neaktivity se Blanka rozhodla udělat indický večer. A o recepty se podělíme s vámi. Nebojte se, není to složité, pouze zde najdete recepty na kuře tandoori, chapati, mangové chutney, mátové chutney, cibulový salát, raitu a v neposlední řadě na přepuštěné máslo neboli ghí.
A kdo máte tip na výbornou indickou restauraci v Praze, tak prosím sem s ním! Osmý rok ignorace by mi totiž už nemusel projít.

Ingredience
Kuře
6 kuřecích prsou bez kosti a kůže
200 g řeckého jogurtu
1 lžíce citronové šťávy
1 lžíce utřeného česneku
½ lžičky utřeného zázvoru
1 lžíce garam masala
1 lžíce sladké papriky
1 lžička mletého koriandru
1 lžička mletého římského kmínu
¼ lžičky cayenského pepře
sůl
Mangové chutney
2 zralá manga
2 celé skořice
2 celé hřebíčky
1 lžička celého římského kmínu
1 lžička celého koriandru
2 tobolky kardamomu – rozdrcené
1 lžička utřeného zázvoru
1 utřený stroužek česneku
2-3 sušené chilli papričky
100 ml jablečného octa
150 g třtinového cukru Demerara
150 ml vody
1 lžička soli
Mátovo-koriandrové chutney
2-3 lžíce řeckého jogurtu
1 hrst čerstvého koriandru
2 hrsti mátových listů
1 stroužek česneku
6 cm oloupaného zázvoru
2 zelené chilli papričky bez semínek
2 lžičky citrónové šťávy
sůl
Raita
3 lžíce řeckého jogurtu
½ salátové okurky
¼ lžičky mletého římského kmínu
½ lžičky sušené máty
½ lžičky soli
Cibulový salát
1 červená cibule
½ limetky
1 malý svazek koriandru
Chapati
300 g celozrnné pšeničné mouky + na podsypání
240 ml vody
1 lžička soli
250 g másla na přípravu ghí


Postup
Nejdříve si připravíme přepuštěné máslo neboli ghí pro přípravu chapati. Máslo nakrájíme na kostičky, dáme je do hrnce a na malém plameni ho rozehřejeme. Poté plamen ztlumíme na minimum a necháme máslo jemně probublávat. Na másle se nám začne tvořit pěna, kterou průběžně sbíráme. Máslo bude získávat žlutější barvu a bude čím dál tím míň zakalenější.
Jakmile se nám začne u dna tvořit sraženina a máslo bude krásně čiré, můžeme máslo přecedit přes plátýnko do čisté sklenice a nechat ho vychladnout. Ghí můžeme skladovat i při pokojové teplotě.



Kuře
Nožem uděláme v kuřecích prsou mělké zářezy. Všechny zbývající ingredience (s výjimkou soli) smícháme a spolu s kuřecími prsy je dáme do uzavíratelné nádoby. Kuřecí prsa v marinádě dokonale obalíme a necháme je marinovat minimálně 4 hodiny (ideálně přes noc) v lednici. Hodinu před grilováním vyndáme maso z lednice a necháme ho ohřát na pokojovou teplotu. Poté prsa zbavíme přebytečné marinády a osolíme je. Grilujeme z každé strany 5-6 minut. Krátce před koncem grilování je potřeme ghí.



Mangové chutney
Manga oloupeme, zbavíme pecek a nakrájíme je na 1 cm velké kostičky. Skořici, hřebíček, celý kmín, celý koriandr a podrcený kardamom zabalíme do gázy a svážeme provázkem. Nakrájené mango, sáček s kořením, vodu, zázvor a česnek dáme do hrnce a na mírném ohni přivedeme k varu. Povaříme 10 minut a poté k mangu přidáme ocet, cukr, sůl a chilli papričky. Množství cukru ale závisí na zralosti našeho manga. Chutney vaříme 30-35 minut do zhoustnutí. Z chutney odstraníme pytlíček s koření a plníme ho do sterilizovaných sklenic. V lednici chutney vydrží až 4 týdny.



Raita
Salátovou okurku nastrouháme na hrubém struhadle a prsty z ní vymačkáme přebytečnou vodu. Okurku zbavenou vody smícháme se zbývajícími ingrediencemi a dáme ji uležet do lednice.



Cibulový salát
Červenou cibuli nakrájíme na tenká kolečka a smícháme ji s nahrubo nasekaným koriandrem. Ochutíme limetkovou šťávou.



Mátovo-koriandrové chutney
Všechny ingredience (kromě soli a citrónové šťávy) dáme do mixéru a rozmixujeme je do hladké pasty. Ochutíme solí a citrónovou šťávou. Ihned podáváme.



Chapati
Celozrnnou mouku prosejeme do mísy, přidáme sůl a vše promícháme. Poté k mouce postupně přidáváme vodu, až vypracujeme měkké a poddajné těsto, které se nelepí na prsty. Těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme ho 1 hodinu odpočinout při pokojové teplotě.
Pokud budeme chapati péct později, dáme těsto odpočinout do lednice. Hodinu před přípravou vyndáme těsto z lednice a necháme ho ohřát na pokojovou teplotu.
Silnostěnnou pánev si rozehřejme na mírném ohni. Těsto rozdělíme na 10-12 stejných kuliček. Pokud s těstem nepracujeme, musíme ho mít zakryté potravinářskou fólií. Každou kuličku nejdříve prsty zploštíme na kruh o průměru 6-8 cm a poté ho válečkem rozválíme na tenkou placku. Placku pečeme na rozpálené pánvi z jedné strany nejdříve 30 sekund (začnou se objevovat světle hnědé tečky) a poté ji obrátíme. Jakmile se na druhé straně začnou objevovat větší hnědé tečky, opět placku obrátíme. V chapati by se měly začít tvořit vzduchové bubliny, které jemně stlačujeme kuchyňskou utěrkou, tak aby se nám vzduch přesouval do ještě nenafouknutých částí. Výsledkem by měla být chapati nafouknutá do tvaru balónu.



Pokud se nám ale nenafoukne, nic se neděje, nemá to žádný vliv na výslednou chuť. Upečené chapati potřeme rozpuštěným ghí, skládáme je na sebe a uchováváme je přikryté utěrkou.



Ugrilované kuře podáváme s teplými chapati, cibulovým salátem, čerstvým koriandrem, limetkami a zvoleným chutney. Kuřecí prsa je rovněž možné nakrájet na tenké plátky a balit je do chapati ve stylu wrapu.







Vytištěno z http://www.kublanka.cz/index/kure_tandoori

Dobrou chuť přeje Kuba a Blanka.