Toskánská ribollita

Toskánská ribollita

Z italských polévek je u nás určitě nejznámější minestrone, ale ribollita s ní může lehce soutěžit v souboji o nejchutnější polévku. Ostatně jak podle receptu brzo poznáte, tak podobnost s minestrone je na místě.
Původ této polévky naleznete ve středověké Florencii. Šlechta, církev a bohatí měšťané často pořádali různé hostiny, které se vyznačovali nekonečným obžerstvím. Jedlo se bez příborů a především maso naháněli po talíři nejen rukou, ale především pečivem. Po ukončení hostiny služebnictvo naházelo zbytky pečiva do jednoho hrnce, k tomu přihodili dostupnou zeleninu, pár bylinek a ribollita byla na světě. Výjimečně zbylo i maso do vývaru. Tím se nakrmili nejen oni, ale i chudina na panském dvoře.
Určitě si doma zkuste tuto polévku pro "chudé", chuť je naopak velmi bohatá. A nezapomeňte, že jako každé jídlo z jednoho hrnce, nejlépe chutná druhý den od uvaření. Jen je problém, že nikdy nezbude do druhého dne.

Ingredience
6 lžic olivového oleje + na podávání
1 červená cibule
2 mrkve
2 řapíky celeru
3 stroužky česneku
2 bobkové listy
1 plechovka (400 g) drcených rajčat
500 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru
1 plechovka (cca 400 g) cannellini fazolí
150 g černé toskánské kapusty (lze nahradit kadeřávkem nebo hlávkovou kapustou)
2 plátky den starého bílého chleba
pepř
sůl


Postup
Mrkev a cibuli očistíme, řapíkatý celer zbavíme tuhých vláken a vše nakrájíme na kostičky. V hrnci si rozehřejeme 6 lžic olivového oleje a necháme na něm za občasného míchání zesklovatět a změknout nakrájenou zeleninu (4-5 minut). Stroužky česneku podrtíme, přidáme ho ke změklé zelenině a necháme ho 1 minutu orestovat.
Jakmile se česnek rozvoní, přidáme do hrnce drcená rajčata, bobkový list a vývar. Přivedeme k varu, osolíme, opepříme a necháme jemně probublávat na mírném ohni.
Kapustu zbavíme košťálů a nakrájíme ji na 5 mm silné nudličky. Po 5 minutách ji přidáme spolu se scezenými fazolemi do polévky.
Plátky chleba zbavíme kůrky, natrháme ho na malé kousky, které jemně navlhčíme vodou a poté je přidáme do polévky. Necháme zhruba 30 minut vařit na mírném ohni. V případě potřeby přidáme malé množství vývaru nebo teplé vody. Po uplynutí 30 minut by se nám měly kousky chleba zcela rozvařit a tím pádem i zahustit polévku.
Podáváme s plátky opečeného chleba, zakápnuté olivovým olejem a podle chuti posypané hoblinkami parmezánu.





Vytištěno z http://www.kublanka.cz/index/ribollita

Dobrou chuť přeje Kuba a Blanka.