6 malých neoloupaných cibulí (nejlépe šalotka, bílá cibule apod.)
sůl
Kapustový olej
150 g kapustových listů – zbavené košťálů
80 ml slunečnicového oleje
Sýrová omáčka
1 hrnek udících lupínků z bílého ořechu
30 g sýru feta – vcelku
60 g sýru tomme de savoie – na kostičky
250 ml vody
Postup
Udící lupínky z bílého ořechu necháme 1 hodinu namočit ve studené vodě. Silnostěnný litinový hrnec rozpálíme, přidáme kapustové listy a za stálého míchání je necháme opékat do okamžiku vzniku prvních spálených flíčků (2-3 minuty). Poté je ihned vyndáme, spolu se slunečnicovým olejem je dáme do mixéru a rozmixujeme dohladka. S pomocí čistého hadříku vymačkáme z kapustové kaše zelený olej.

Namočené udící lupínky osušíme, dno středně velkého hrnce vyložíme alobalem, přidáme lupínky a rozehřejeme na maximum. Jakmile začnou udící lupínky kouřit, umístíme fetu buď na mřížku nebo do žáruvzdorného cedníku nad lupínky a přiklopíme poklicí. Necháme udit 4-5 minut. V průběhu uzení je nutné mít zapnutou digestoř. Feta by měl získat znatelné kouřové aroma.

V menším hrnci rozehřejeme 250 ml vody, za stálého míchání metličkou přidáme vyuzenou fetu a na kostičky nakrájený sýr tomme de savoie. Jakmile se nám vytvoří hladká omáčka, snížíme teplotu na minimum a omáčku udržujeme teplou až do podávání.
Ve středně velkém hrnci přivedeme zprudka k varu vodu. Jakmile voda začne vřít, stáhneme teplotu tak, aby voda pouze jemně probublávala a přidáme celou neoloupanou cibuli. Cibuli necháme vařit 2 minuty, poté ji vyndáme děrovanou naběračkou a necháme ji okapat na papírové utěrce.
Silnostěnný litinový hrnec znovu rozpálíme. Jakmile cibule zcela vychladne, přepůlíme jí a řeznými plochami jí umístíme do rozpáleného litinového hrnce. Opékáme ji do okamžiku, kdy řezné plochy jsou spálené (cca 5 minut). Necháme vychladnout na talíři.
Slupku cibule odstraníme. Vychladlé cibule opatrně rozdělíme na jednotlivé vrstvy a zhruba 10 lístků cibule rozložíme na každý servírovací talíř tak, aby nám vytvořily mističky. Čtvrtinou sýrové omáčky naplníme cibulové mističky, pokapeme kapustovým olejem a lehce posolíme. Můžeme ozdobit jedlými květy. Ihned podáváme.









Komentáře
<a href="http://neplechanaplechu.blogspot.cz/">NEPLECHA NA PLECHU</a>
Držím vám palce! Jste zatím pro mě top food blog-)