Zeleninové políčko pro aperitivo moment


Měli jsem krásné léto. Opravdu, tolik kamarádů jsme nikdy doma na návštěvě neměli. Nechci to dávat do souvislosti, ale trochu se nabízí fakt, že jsme vyhráli zásobu Aperolu na celé léto. Asi to nesouvisí, ale vždy první věta našich přátel zněla: „Ahoj, už to míchej.“ Asi slang, co já vím.
Ano, loni jsme vyhráli soutěž Aperitivo moment a napjatě čekali na další ročník (sousedi asi více). Ale pozor, letos jsme byli zaskočeni. Zadání znělo předkrm. Všechny nápady co jsme měli na jednohubky, fingerfoods apod. jsme hned zapomněli. Upřímně, žádné nápady jsme vlastně stejně neměli. Až teprve se zadáním to začalo. Blanka se odmlčela na den, dva. To bylo příjemné a naprosto v pořádku. Když už ale nemluvila týden, tak to bylo značně nepohodlné, zejména při telefonickém rozhovoru. Alespoň jsme ale ušetřili za telefonní účet, že? Postupně se však začala rozmlouvat a už po dvou týdnech stále blekotala "Mona, noma, mo na, noma,...". Už ani nevím, ale později jsem pochopil, že myslí nějaký restaurant v Kodaňské ulici. Když přidala i pár dalších slůvek dozvěděl jsem se, že svoji pozornost obrátila na kodaňskou restauraci Noma a jejího šéfkuchaře Reného Redzepiho (tohle nechám raději bez komentáře). Poté okruh zájmu ještě rozšířila o Hestona Blumenthala. Toho jsem už znal, protože u jeho pořadu stále filozoficky přemýšlím, jestli je to magor anebo ne. Podle mne jo, ale geniální.
A tak milé děti vznikl tento teplý předkrm ze sezónní zeleniny. A k tomu… k tomu nesmí chybět Campari. Tentokrát s vodkou a grapefruitovým džusem. Výsledkem byl nejen zrádný nápoj, ta vodka tam fakt není cítit, ale i krásná kocovina, díky které jsem včera nebyl schopen Blance jakkoliv pomoci s tímto receptem. Nealkoholická verze aperitivu, kterou jsme pohostili naše syny, bude pro mne příště vhodnější. Alespoň do té doby, než dopíšu tento text.

Ingredience (na 4 porce)
Jedlá půda
200 g vypeckovaných černých oliv ve slaném nálevu – scezené, propláchnuté a osušené
1-2 plátky žitného knäckebrotu
Bramborové pyré
80 g oloupaných brambor typu "C" – nakrájené na kostky
5 g másla
15 g 40% šlehačky
25 ml vody
1 kus křenu
Zelenina
4 malé oranžové mrkve s natí
4 malé žluté mrkve s natí
4 malé petržele s natí
8 ředkviček
16 výhonků baby chřestu
60 ml vody
50 g másla
sůl
Italian greyhound s rozmarýnovým cukrem (na 1 koktejl)
1 lžíce čerstvého najemno nasekaného rozmarýnu
50 g cukru krupice
45 ml vodky
15 ml Campari
150 ml čerstvě vymačkaného grapefruitového džusu
snítky rozmarýnu
Crodino koktejl (na 1 koktejl)
20 ml Crodino
60-90 ml nealkoholického prosecca nebo jiného perlivého vína
perlivá voda


Postup
Troubu si předehřejeme na 110 °C. Olivy rozprostřeme v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem a necháme je sušit v předehřáté troubě 4 hodiny. V průběhu sušení je několikrát promícháme. Usušené olivy necháme zcela vychladnout a poté je nasekáme nožem na co nejmenší kousky.
Do předehřáté trouby dáme ohřát servírovací kameny nebo talíře.



V hmoždíři si rozdrtíme plátky knäckebrotu, smícháme ho s nasekanými olivami a dobře promneme mezi prsty. Misku s půdou zakryjeme potravinářskou fólií a ponecháme do podávání při pokojové teplotě.



Křen oloupeme, nakrájíme ho na tenké plátky a poté ho rozmixujeme na co nejjemnější pastu. Tu s pomocí čistého plátýnka vymačkáme do připravené nádoby. Křenovou šťávu ponecháme v lednici do podávání. Křenovou šťávu získáme i s pomocí odšťavňovače. Množství vymačkané šťávy se může pohybovat kolem 50 ml a závisí na čerstvosti křenu a jeho velikosti.



Petržel spolu s mrkví oškrábeme a přepůlíme. Nať odstřihneme zhruba 1 cm nad koncem a ponecháme ji na podávání (umístíme ji do nádoby s vodou). Ředkvičky zbavíme natě, kořínky ponecháme a dobře je omyjeme pod tekoucí vodou. Jakmile máme veškerou zeleninu připravenou, přivedeme k varu větší množství osolené vody. Každý druh zeleniny postupně uvaříme al dente. Uvařenou zeleninu ihned schladíme ve studené vodě, necháme ji okapat, zakryjeme potravinářskou fólií a ponecháme do podávání.
Jako poslední připravíme bramborové pyré. Brambory uvaříme v mírně osolené vodě doměkka. V malém hrnci si rozpustíme máslo ve směsi šlehačky a vody. S pomocí vidličky rozmačkáme uvařené brambory dohladka a za tepla je smícháme s máslovo-šlehačkovou směsí. Zakryjeme potravinářskou fólií a uložíme do tepla.
Ve středně velkém hrnci si rozehřejeme 60 ml vody s 50 g másla a oblanžírovanou zeleninu ve vzniklé emulzi prohřejeme. Na předehřátý kámen dáme vždy 1/4 teplého bramborového pyré, pokapeme několika kapkami křenové šťávy, rozmístíme ohřátou zeleninu, zasypeme jedlou půdou a na závěr ozdobíme několika lístky petrželové a mrkvové natě. Ihned podáváme.



Italian greyhound
Najemno nasekaný rozmarýn smícháme s cukrem krupicí. Okraje skleniček potřeme klínkem grapefruitu a obalíme je v připraveném rozmarýnovém cukru.



Sklenice naplníme ledem, přidáme vodku, čerstvě vymačkaný grapefruitový džus, Campari a opatrně promícháme. Dozdobíme snítkou rozmarýnu.



Pro děti nebo pro abstinenty a řidiče zalijeme led Crodinem s nealkoholickým proseccem, dolijeme perlivou vodou a opatrně promícháme. Rovněž dozdobíme snítkou rozmarýnu.





Vytisknout

Uvařili jsme 25.4.2016


Komentáře

   odpovědět
Teda Blanko !!!! Super, pořád mě překvapuje, jak může být někdo tak kreativní a šikovný. Lahodí to oku, k chuti se přikloním k předchozímu komentáři, taky nerada vařenou zeleninu. Ale koktejl bych si dala klidně víckrát 1 . Jo, jste pro mě taková česká Nigella. Akorát od Nigelly, fakt vaříte.
kublanka odpověděl(a)
Děkujeme moc... já (Kuba) Vám děkuji ještě více, protože jak mne nebaví Nigela jako kuchařka, tak mne baví jako ženská :-)) a fakt nejsem taky nějaký vařenozeleninofil ale tohle bylo výborné. děkujeme
  No teda! odpovědět
Teda já jsem nejdřív z toho obrázku myslela, že to je marcipánový...
Vypadá to úžasně, byť pro mě teda téměř nejedlé - jó, kdyby ta zelenina nebyla vařená, ale syrová, to bych dala.
Držím palce v soutěži!!! 1
kublanka odpověděl(a)
Děkujeme, jedlé je to paradoxně dost. Ta zelenina s teplou bramborovou kaší a ochucené křenem je fakt dobrá. Především když je pouze krátce vařená na al dente - oblanžírovaná. K tomu jsou parádní ty pečené olivy, vynikne jejich chuť. Celkově na to, že je to "jen" sezónní zelenina s kaší to má fakt výborně překvapivou chuť. A ten křenový extrakt tomu dodá šmak. A nejlepší je, že se to jí rukama :)
   odpovědět
No tak to je mazec...perfektní a smekám....úžasný nápad 1
kublanka odpověděl(a)
děkujeme moc :)
   odpovědět
tak tohle je pecka!
kublanka odpověděl(a)
děkujeme 1 1
   odpovědět
Tak to je naprostej nářez 9 ! Super! 1
kublanka odpověděl(a)
děkujeme moc, snad to není moc 9 9 9