Negima Yakitori


Nedávno byl kamarád na tolik vysněné cestě po Japonsku. Když jsme se po jeho návratu bavili o tamní kuchyni, kterou oba milujeme, tak se musel přiznat, že za dva týdny skoro nic nejedl. S hrůzou jsem se optal proč a bylo mi to snadno vysvětleno. Jak byl ze všeho nadšený, uchvácený, ze všech zenových zahrad, překrásných výhledů, rušných velkoměst, super rychlých vlaků, tak první dny zapomněl jíst. Prostě neměl chuť a neměl čas. Tolik zážitků, tak málo času.
Bohužel 4. den přišly žaludeční problémy a jíst začít musel. A jestlipak víte, které jídlo koupíte na každém rohu v Japonsku? Dovolím si ho přesně citovat: "To bylo to jediný, co se do sebe dalo nacpat mezi svatyněmi v Kjótu, když už ne přímo kuřecí, tak cokoliv na špejli." Ano, správně, jsou to právě yakitori, které koupíte v Japonsku kdekoliv, ať už jste v centru Tokia anebo na nejjižnější části Osaky. No a teď je "koupíte" i u vás doma, stačí opravdu málo.

Ingredience
600 g kuřecích stehenních řízků
8-10 jarních cibulek
slunečnicový olej
10-15 bambusových napichovátek (12-14 cm)
Yakitori omáčka
125 ml sójové omáčky
125 ml mirinu
60 ml saké
60 ml vody
2 lžičky třtinového cukru


Postup
Bambusová napichovátka namočíme do studené vody na minimálně 30 minut. Do menšího hrnce dáme sójovou omáčku, mirin, sake, vodu, 2 lžičky třtinového cukru a zelenou část z jedné jarní cibulky a prudce přivedeme k varu. Jakmile omáčka začne vřít, stáhneme plamen a necháme vařit nezakryté na velmi mírném ohni do zredukování na polovinu (cca 30 minut). Zredukovanou omáčku necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Třetinu omáčky odlijeme a ponecháme na servírování.
Bílé až světle zelené části jarních cibulek překrájíme na zhruba 2,5 cm velké kousky. Zbývající části jarních cibulek můžeme nakrájet nudličky, které namočíme do studené vody, čímž se nám krásně zkroutí.
Kuřecí stehenní řízky nakrájíme na 2,5 cm velké kostky, které spolu s nakrájenou jarní cibulkou střídavě napichujeme na namočená napichovátka. Grilovací rošt jemně potřeme slunečnicovým olejem. Špízy grilujeme na rozpáleném grilu z obou stran dozlatova. V průběhu grilování špízy potíráme připravenou yakitori omáčkou, která by nám měla zkaramelizovat. Ugrilované špízy na závěr potřeme zbylou třetinou yakitori omáčky. Podáváme s rýží a najemno nakrájenou natí jarní cibulky.

Vytisknout

Uvařili jsme 9.1.2016


Komentáře

   odpovědět
Přesně jste se mi trefila do chuti ráda toto jídlo vyzkouším.

<a href="http://neplechanaplechu.blogspot.cz/">NEPLECHA NA PLECHU</a>
kublanka odpověděl(a)
Dobrý den, děkujeme.
Jinak máte moc hezký blog, tak ať se daří a ať vás to baví stejně tak jako to bude určitě bavit vaše čtenáře.
   odpovědět
Mnam, yakitori mam hrozne rada, ani se jim nedivim .... Janponcom .... ze na to chodi z prace :-) Uz jsme ho doma taky nekolikrat zkusili a dopadlo to vyborne :-)
kublanka odpověděl(a)
Ja myslim, ze je to dobra motivace proc jit z prace pro ne, jinak by tam asi zustali. Vzhledem k vysokym cenam nemovitosti a najmu v Tokiu, tak je pro ne lepsi spat v kancelari. Tak tohle je asi motivuje dost dostat se mimo office :)