Tygří bulky
Ne, neulovili jsme do tohoto receptu bengálské tygry, ale naopak se nechali inspirovat nizozemským "tiger bread". A proč zrovna tygří? No protože tento chléb s křupavou kůrkou je velmi specifický svým vzhledem, který nápadně připomíná právě srst tygra. Mimochodem v roce 2011 se malá tříletá holčička obrátila na svůj supermarket s dotazem, "proč se tiger bread jmenuje právě tiger bread, když je více podobný žirafě?" podepsala se jako Lilly Robinson 3 1/2 let. Jako odpověď jí přišlo následující:
"Myslíme, že přejmenovat chléb na žirafa chléb je geniální nápad" a jako hlubší vysvětlení ještě dovětek, že pekař před dávnými dávnými časy si asi myslel, že takhle vypadají pruhy tygra a pojmenoval to tak, zřejmě nebyl moc chytrý. Podepsán Chris King 27 1/3 let.
Tento příběh se stal oblíbeným obsahem sociálních sítí a dokonce se využívá na různých přednáškách o péči a komunikaci se zákazníky. Na závěr ještě jednou zopakuji, pro jistotu, žádný tygr, ale ani žirafa, neuhynul při přípravě těchto bulek.
Těsto
400 g hladké mouky + na pomoučení
7 g instantního droždí
60 ml vlažné vody
240 ml vlažného plnotučného mléka
2 lžíce slunečnicového oleje
1 lžíce cukru krupice
1 ½ lžičky soli
Poleva
60 g rýžové mouky
4 g instantního droždí
60 ml vlažné vody
½ lžíce slunečnicového oleje
½ lžíce cukru krupice
špetka soli
Postup
Do velké mísy prosejeme hladkou mouku, přidáme sůl a dobře promícháme. V misce smícháme vlažnou vodu, vlažné mléko, cukr krupici, droždí a necháme zhruba 5 minut odpočívat. Jakmile se nám na hladině začnou tvořit bublinky, přilijeme ke směsi slunečnicový olej a za postupného přilévání směsi k prosáté mouce vypracujeme hladké a vláčné těsto. Těsto důkladně prohněteme na lehce pomoučeném vále. Pokud by bylo těsto příliš lepivé, přidáme 1 lžíci hladké mouky a znovu důkladně prohněteme. Z vypracovaného těsta vytvarujeme kouli, kterou dáme do mísy, zakryjeme ji potravinářskou fólií a necháme kynout při pokojové teplotě do zdvojnásobení velikosti (60-90 minut).
Vykynuté těsto vyklopíme na lehce pomoučený vál a rozdělíme ho na 8 stejně velkých kousků, ze kterých vytvarujeme kuličky. Kuličky dáme na plech vyložený pečícím papírem. Mezi bulkami ponecháme dostatečné rozestupy. Bulky zakryjeme potravinářskou fólií a necháme je 15 minut kynout.
Mezitím si připravíme polevu z rýžové mouky. Všechny ingredience dobře promícháme a vzniklé těstíčko necháme odpočívat. Troubu si předehřejeme na 190 °C.
Po uplynutí 15 minut, potřeme mírně nakynuté bulky odpočinutým rýžovým těstíčkem a necháme je kynout dalších 20 minut.
Poté bulky dáme péct do předehřáté trouby dozlatova (25-30 minut). V průběhu pečení by se nám měl na povrchu vytvořit charakteristický vzor a bulky by měly být krásně křupavé. Bulky necháme vychladnout na mřížce.
Komentáře
Děkuji za odpověď
dopečeno, ochutnáno a jako všechny další recepty a jedním slovem (třema slovama), bulky jsou vý-bor-né. Prostě úžasné.
jsi zlatá
Kuba (a Blanka)