Švestkovo-mandlový koláč


Víte co je LYMFOM? A znáte občanské sdružení Lymfom Help? Ne? Tak teď už ano.
Občanské sdružení Lymfom Help bylo založeno v roce 2005 z iniciativy pacientů, zejména kvůli nárůstu případu tohoto onemocnění. Hlavním cílem sdružení je vytvoření zázemí a podpora pacientů s lymfomem a jejich blízkých.
A co je ten Lymfom? Onkologické onemocnění jednoho druhu bílých krvinek, tzv. lymfocytů, které jsou v těle zodpovědné za imunitu a tvoří lymfatickou tkáň, která se přirozeně vyskytuje ve všech částech těla. I když je to opravdu časté onemocnění, tak informovanost je minimální a lidé tak často podceňují příznaky. Ty jsou i vcelku snadno zaměnitelné, protože se jedná o teplotu, únavu, zvětšené uzliny apod.
A právě občanské sdružení Lymfom Help nás oslovilo, jestli bychom nevytvořili pro tyto účely recept v barvách sdružení – modré a oranžové. Pátrali jsme v kuchařkách po receptu, který by obsahoval obě barvy v přírodní podobě a naštěstí je období švestek a inspirovali jsme se receptem na mandlovo-švestkový koláč z kuchařky Bouchon Bakery.

Den 15.září je vyhlášen mezinárodní dnem Lymfomu (#denLymfomu), prosíme, sdílejte ve vašem okolí tyto informace o závažném onemocnění. Zapojte se stejně tak jako další blogy Tvaroh a povidla, Kitchen and the City, Popečeníčko nebo Vařeniště.

Více informací o občanském sdružení Lymfom Help naleznete ZDE
Odkaz na FB událost naleznete ZDE

Ingredience
Těsto
190 g hladké mouky + na pomoučení
50 g cukru moučka
25 g mandlové moučky
110 g změklého másla + na vymazání
1 lžička vanilkového extraktu
1 menší vejce
Náplň
75 g mandlové moučky
75 g změklého másla
50 g cukru moučka
7 g hladké mouky
1 vejce
8-10 švestek – nakrájené na klínky


Postup
Do středně velké mísy si prosejeme hladkou mouku s 25 g cukru moučka a mandlovou moučkou. Případné hrubší části, které nám po prosátí zbydou, vyhodíme. Důkladně promícháme.
V jiné míse si vyšleháme změklé máslo do pěny a poté do něj zašleháme zbývajících 25 g cukru moučka spolu s 1 lžičkou vanilkového extraktu. Do vyšlehaného másla po částech zašleháme sypké suroviny a po jejich zapracování zašleháme do těsta na závěr vejce.
Těsto vyklopíme z mísy na pomoučený vál a s pomocí roztírání těsta spodní částí dlaně o vál vypracujeme hladké těsto, které zabalíme do potravinářské fólie a dáme ho na minimálně 2 hodiny odpočinout do lednice (ideálně přes noc). Těsto podsypáváme moukou co nejméně.
Mezitím co nám odpočívá těsto, připravíme si mandlovou náplň. Mandlovou moučku a hladkou mouku si prosejeme do mísy a případné větší kousky odstraníme. V jiné míse si vyšleháme do pěny změklé máslo, do kterého zašleháme prosátý cukr moučka. Poté po částech do másla zašleháme mandlovou moučku a následně i vejce. Mandlovou náplň dáme do uzavíratelné nádoby a dáme ji na 30 minut odpočinout do lednice.
Troubu si předehřejeme na 175 °C. Odpočinuté těsto rozdělíme na 3 stejně velké části. Každou část rozválíme mezi dvěma vrstvami pečícího papíru a poté s nimi vyložíme máslem vymazané formičky na tartaletky (průměr 12 cm). Přebytečné těsto odřízneme. Pokud by těsto příliš změklo, dáme ho na chvilku ztuhnout do lednice. Tartaletky naplníme s pomocí cukrářského sáčku připravenou mandlovou náplní a poklademe je nakrájenými švestkami.

Pečeme dozlatova v předehřáté troubě (30-40 minut). Po upečení necháme tartaletky vychladnout na mřížce.Vytisknout

Uvařili jsme 14.9.2015


Komentáře

  Mandlová moučka odpovědět
5 5
  Mandlová moučka odpovědět
To není z mé hlavy, ani nechci poučovat, jen jsem na to narazil, když jsem si chtěl pořídit suroviny na recept :-)
kublanka odpověděl(a)
HA! tak to díky za vysvětlení! teď budu moc machrovat nad Blankou... děkuji děkuji moc :)) (ta bude koukat, si ji povodím jak Ronaldo) 1
  Mandlová moučka odpovědět
Mandlová mouka se vyrábí z loupaných (blanšírovaných) nebo neloupaných sladkých mandlí. Nejdříve se lisováním zbaví tuků (oleje) a následně se najemno pomele.

Mandlová moučka (mleté mandle) - pomelou se loupané nebo neloupané mandle, rozdíl oproti mandlové mouce spočívá v tom, že není v první fázi zbavena tuků, pouze se najemno pomelou celé mandle.
  Mandlová moučka odpovědět
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat? Mandlová moučka = moučka ne mouka?

Děkuji za objasnění

R.S.
kublanka odpověděl(a)
Dobrý den, mandlová moučka je to samé co mandlová mouka. Prostě na jemno rozsekané mandle 1