Švédské masové kuličky


Jedna z mála věcí co na IKEA baví mužskou část rodin jsou švédské kuličky. Alespoň tak mi vyšel kvalitativní výzkum mezi kolegy. A já jsem byl asi jediný z respondentů, koho už ani kuličky do té současné mučírny 21.století netáhnou. Díky častým návštěvám jsem si totiž postupně vytvořil ke všemu z tohoto nábytkového koncernu nepřekonatelný odpor.
Ale Blanka nic nevzdala a nechala se inspirovat nejpovolanějším Švédem na zemi - Magnusem Nilssonem, resp. jeho babičkou. Že nevíte kdo to je? Magnus Nilsson je mladé kuchařské ucho (o rok mladší než já, takže mladík) a jeden z top kuchařů současného gastronomického světa. Jeho restaurace Fäviken leží 750 km od Stockholmu, restaurace má jen 16 míst k sezení a menu je podáváno pouze těm, kdo využijí jeden z 6 apartmánů. A až někdy vyhrajeme jackpot, tak přesně do tohoto výletu budeme s Blankou investovat.

Ingredience
Masové kuličky
100 ml plnotučného mléka
100 ml šlehačky
1 vejce
8 kuliček nového koření – podrcené najemno
30 g strouhanky + navíc
1 větší (cca 200 g) brambora typu „C“ – uvařená, vychladlá, oloupaná a najemno nastrouhaná
300 g mletého vepřového masa
300 g mletého hovězího masa
1 cibule – nastrouhaná najemno
mletý bílý pepř
sůl
máslo na smažení
brusinkový džem na podávání
Omáčka
20 g másla
20 g hladké mouky
300-400 ml silného hovězího vývaru
150 ml šlehačky
Nakládaná okurka
1 salátová okurka – nakrájená na tenké plátky
125 ml cukru krupice
60 ml bílého vinného octa
1 lžička soli
Bramborová kaše
800 g brambor typu „C“ – oloupané a rozčtvrcené
1 lžíce soli
150-200 g másla - na kostičky
250 ml ohřátého plnotučného mléka


Postup
Nakládaná okurka
Ve středně velkém hrnci smícháme cukr krupici se 185 ml vody a za stálého míchání pomalu zahříváme. Jakmile se cukr zcela rozpustí, stáhneme z ohně, přimícháme bílý vinný ocet a necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
Do cedníku dáme nakrájenou salátovou okurku, posypeme solí, dobře promícháme a necháme 15 minut při pokojové teplotě vypotit. Poté okurku jemně vymačkáme, dáme ji do uzavíratelné sklenice a zalijeme připraveným lákem. Necháme odpočinout minimálně 2 hodiny v lednici, kde vydrží až 1 týden.

Masové kuličky
Troubu si předehřejeme na 200 °C. Mléko a šlehačku dáme do mísy, přidáme vejce, nové koření, sůl a bílý pepř. Vmícháme strouhanku, nastrouhanou bramboru a necháme 5 minut odpočinout. Poté přidáme mleté maso, nastrouhanou cibuli a dobře promícháme. V případě potřeby zahustíme strouhankou. S pomocí navlhčených rukou vytvarujeme 18 větších kuliček. Ve velké pánvi s nepřilnavým povrchem si rozehřejeme na mírném ohni máslo o velikosti ořechu. Přidáme polovinu kuliček, které opečeme ze všech stran dozlatova. Usmažené kuličky přendáme na plech vyložený pečícím papírem. Pokud je potřeba přidáme do pánve další máslo a osmažíme druhou polovinu kuliček, které rovněž přendáme na plech. Kuličky necháme dopéct v předehřáté troubě cca 10 minut.
Do pánve přidáme 20 g másla, jakmile se rozpustí, přidáme hladkou mouku a za stálého míchání dřevěnou špachtlí ji necháme restovat na mírném ohni 2-3 minuty (všechny připečené kousky by se nám mělo podařit spojit s jíškou). Přidáme vývar a za stálého míchání přivedeme k varu. Necháme provařit cca 5 minut, přimícháme šlehačku a necháme vařit do požadované hustoty. Podle potřeby dosolíme. Pokud chceme dokonale hladkou omáčku, přecedíme ji ještě přes jemný cedník.

Bramborová kaše
Nakrájené brambory dáme do většího hrnce, zalijeme je studenou vodou, přidáme sůl a přivedeme zprudka k varu. Poté snížíme plamen a necháme je vařit do změknutí (12-15 minut). Poté je scedíme, scezené brambory vrátíme spolu s hrncem (nepřiklopené) na plotýnku a plamen stáhneme na minimum. Brambory takto necháme 1 minutu, poté plamen stáhneme zcela a necháme je dojít dalších 5 minut. Brambory rozšťoucháme, přidáme máslo a vmícháme ohřáté mléko. Podle potřeby dosolíme.

Masové kuličky podáváme přelité omáčkou s bramborovou kaší, nakládanou salátovou okurkou a brusinkovým džemem.

Vytisknout

Uvařili jsme 25.5.2016


Komentáře

Jméno
Kontrola captcha
Text
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  pochvala odpovědět
Dobrý den, chtěla bych vám pochválit tento recept, právě jsme měli kuličky k obědu a byly výborné :) Určitě je zařadíme mezi naše oblíbené recepty.
kublanka odpověděl(a)
Dobrý večer, to je super! Snad se bude libit i treba nejaky dalsi recept ;)
   odpovědět
Děkuji mnohokrát za recept. Je vynikající!!!
Jen sem ještě přidala do omáčky kopr, mňam. 2
kublanka odpověděl(a)
Děkujeme moc, u nás je to o tom, že já (Kuba) kopr nesnáším a Blanka ho miluje, tak hledáme vždy zlatou střední cestu. Tím pádem Blanka vás velmi chválí! :)))
  koule nedrzi odpovědět
No prave smazim ty koule. Pri otaceni se mi rozpadaji, vubec nedrzi. Strouhanky jsem dala dvakrat tolik.
kublanka odpověděl(a)
Dobrý večer, to lze těžko říci, snad málo propracovaná hmota. Opravdu netušíme čím by to mohlo být. Možná špatný varný typ brambory (jsou potřeba moučnatý - C)... takhle se to těžko soudí od počítače.
odpověděl(a)
Nakonec se priznam, ze do zbytku masove smesi jsem si dala trochu mouku, aby to jakz takz drzelo. Sice to konzistenci nepripomina ty vase koule na obrazku, ale mela jsem z toho spise ne moc drzici karbanatky, nicmene chutove je to luxusni zalezitost. To mleko, slehacka a koreni tomu dodava tak jinou, zajimavou a jemnou chut. Mnam. Asi jsem jen nesikovnejsi. Podruhe to tedy lepe propracuju. A brambora byla domaci, coz nevim, jaky je typ.
kublanka odpověděl(a)
No jo, domácí brambora, vždyť mi už ani nevíme jak taková dobrota vypadá :-) nicméně moc děkujeme a jsme rádi, že chutnalo
  struhanka odpovědět
V surovinách chýba množstvo strúhanky :-( koľko? Ďakujem.
kublanka odpověděl(a)
Dobrý den, to nelze odhadnout takhle. Jde o to, abyste jí měla tolik, aby se dali uválet koule. Tak hrst strouhanky mít připravenou určitě :)
  maso odpovědět
a tak je to s receptama vsude... Skoro nikde se nejde docist, jake konkretne maso mam koupit, jenom vepr+hovez. Pritom je to podle me hodne zasadni. Jake jste pouzili vy? Krk, plec? Diky za radu!
kublanka odpověděl(a)
1 ono je to těžké, záleží na dostupnosti masa. Jinak k tomuhle konkrétně: Pouzili jsme libovejsi krkovicku a hovezi predni.
Lze ale i pouzit hovezi krk,hrudi nebo pupek.
Lepsi je vzdy trochu prorostlejsi maso nez uplne libove.