Salát z Apulie


Dnes jsme se po dlouhé době, letos asi poprvé, odvážili na farmářský trh. Dětem jsem slíbil rybu, když budou alespoň trochu hodní, sobě jsem si slíbil sýr a pivo, které tam ve výsledku ani neměli a Blance jsem slíbil, že si v klidu nakoupí a nebude o dětech ani vědět. Bylo dojednáno.
Téměř vše se podařilo, i když asi jinak, než si Blanka představovala. Hned po vstupu na trh jsem ztratil oba kluky a začal je hledat. Blanka, nic netušíc, se radovala, jak po dlouhé době plním něco, co jsem slíbil a má na všechno klid od nás třech. Asi po 20 minutách jsem oba našel u přírodních moštů, kde se snažili prodejce přesvědčit o vlastní solventnosti a získání nápoje na dluh. Už jsem chtěl spustit cholerické hromobití, ale najednou se zpoza rohu vyloupla vysmátá a spokojená Blanka, že už má nakoupeno a můžeme jít na ryby.
Já si samozřejmě nekoupil nic, kromě domácího kozího sýra, který mi Blanka hned zabavila a vykouzlila z něj tento recept spolu s řepou, kterou koupila tamtéž. Prostě divokou Itálii na tržišti vyměnila za večerní Itálii na talíři.

Ingredience
4 středně velké červené řepy
1 pomeranč
1 menší červená cibule
1 menší granátové jablko
1 listový salát nebo čekankový puk
2 lžíce bílého vinného octa
hrst pistácií - nasekané
hrst čerstvé máty
100 g měkkého kozího sýra
80 ml olivového oleje
1 lžíce balzamikového octa


Postup
Bulvy červené řepy omyjeme a dáme je vařit na cca 30 minut do změknutí (vyzkoušíme špičku nože). Jakmile je řepa měkká, slijeme ji a necháme ji mírně vychladnout. Poté ji oloupeme a nakrájíme na osminky.
Mezitím co se nám řepa vaří, nakrájíme cibuli na tenké nudličky, které dáme spolu se 2 lžícemi bílého vinného octa a špetkou soli do misky. Promícháme a necháme 30 minut odležet. Puštěnou šťávu před servírováním slijeme.
Slupku pomeranče okrájíme nožem tak, aby nám na povrchu nezůstala žádná bílá část. Poté nožem vykrájíme podél bílé slupky jednotlivé dílky. Případnou odkapávající šťávu zachycujeme do malé misky, do které na závěr vymačkáme i zbytky vykrájeného pomeranče. Z vymačkané pomerančové šťávy, olivového oleje a balzamikového octa připravíme dresink. Ochutíme solí.
Na servírovací mísu postupně vrstvíme listový salát, naloženou cibuli, pomeranč, červenou řepu, zrníčka granátového jablka a kousky kozího sýra. Vše zakápneme připraveným dresinkem a posypeme nasekanými pistáciemi a lístky máty.Vytisknout

Uvařili jsme 11.7.2015


Komentáře

Jméno
Kontrola captcha
Text
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
   odpovědět
Ahoj Blanko a Kubo,

salát je výtečný. Moc mi chutnala kombinace kozího sýra, pomeranče a řepy. Připravovala jsem na návštěvě u dcery a akorát jsem zapomněla doma mátu, ale vzala doma pěstovanou rucolu.

Měli jsme k tomu steaka a byla to opravu luxusní večeře.

Teď hodně pracuji s květy černého bezu a na vaření mi nezbývá čas. Zítra velká grilovací oslava, tak vytasím pár vašich receptů :-)

Moc zdravím
kublanka odpověděl(a)
Ty jo, tenhle salát je fakt dobrý, takový osvěžující, bych Blanku měl zase donutit ho udělat. Je na to ideální počasí.
   odpovědět
Tak tohle bylo luxusní :)
kublanka odpověděl(a)
Super, jsme rádi, že jste si pochutnali :)
   odpovědět
Hehe, naši mají obdobný zážitek z technického muzea v Praze, kam vzali moje sestry na výlet (jsou ode mne o 9 a 11 let mladší, takže já coby puberťák jsem tehdy s rodiči samozřejmě za krásami vlastni necestovala a tak měli tehdy na krku dvě divoká školčata) - tu prostřední, tehdy asi 5-letou zaujala expozice s mamuty, zatímco zbytek rodiny šel shlédnou zcela jiné exponáty. Naštěstí je sestra celkem flegmatické dítě, takže si v klidu prošla mamuty, pak se vrátila na hlavní schodiště u vchodu a chtěl si sednout a čekat a akorát tam narazila na šílející zbytek rodiny, který už už chtěl začít vyvolávat poplach.
Dnes se role obrátily, a v momentě kdy náš tatík vyveze sestry do jihlavského aquaparku kde se děvčata oddávají skotačení ve vodě si táta odejde užívat páry a často se zapomene s nějakou napínavou detektivkou a dopadne to tak, že holky už jsou dávno z bazénu venku, umyté a převlečené a tatínka musejí nechávat vyvolávat rozhlasem :-D
kublanka odpověděl(a)
1 1 1
to je skvělé, když se to čte jako příběh a není člověk jedním z přímých aktérů 9