500 g hladké mouky (na kynutá těsta nebo přímo speciální druh mouky na pizzu)
4 g sušeného droždí
350 ml vody
20 g extra panenského olivového oleje + navíc
10 g jemné mořské soli
semolina nebo polohrubá mouka na podsypání
Postup
Prosátou mouku, sušené droždí a vodu promícháme ve velké míse dřevěnou vařečkou. Jakmile jsou všechny ingredience spojené, přidáme olivový olej a sůl a vypracujeme hladké a vláčné těsto.
V okamžiku, kdy se začne těsto oddělovat od stěn mísy, vyklopíme ho na slabě pomoučený vál. Těsto prsty jemně zploštíme, horní dva rohy těsta uchopíme rukama, těsto natáhneme dopředu a natáhnuté těsto přeložíme směrem k sobě na polovinu. Přeložené těsto otočíme o 90° a znovu ho přeložíme. Takto pokračujeme až do okamžiku, kdy je těsto krásně pružné a začne ztrácet na lepivosti.
Těsto vytvarujeme do koule a umístíme ho do olejem vymazané mísy, kde ho necháme 15 minut odpočinout. Poté ho znovu 2krát – 3krát přeložíme, těsto vrátíme do olejem vymazané mísy, kterou zakryjeme víkem nebo potravinářskou fólií a umístíme ji na 24 hodin do chladničky.

Následující den vyndáme těsto zhruba 1 hodinu před pečením.

Těsto jemně vyklopíme na hojně pomoučený vál, vytvarujeme ho do koule, pomoučíme ho moukou, zakryjeme utěrkou a necháme ho dokynout a prohřát na pokojovou teplotu.

Mezitím troubu předehřejeme na 250 °C (ideálně s pečicím kamenem). Troubu předehříváme minimálně 30 minut. Pečicí plech o rozměru cca 20x30 cm dobře vymažeme olivovým olejem.
Dokynuté těsto na pomoučeném vále nejprve prsty velmi opatrně zploštíme po obvodu a teprve pak ho jemně zploštíme uprostřed.


Poté těsto otočíme a prsty těsto dále roztahujeme do šířky. Znovu těsto otočíme, prsty ho jemně roztáhneme, těsto otočíme a takto pokračujeme až do okamžiku, kdy těsto dosáhne velikosti našeho plechu. Nejdůležitější je, abychom s těstem pracovali velmi jemně (musí v něm zůstat co nejvíce vzduchových bublin) a dostatečně těsto podsypávali moukou (nesmí se přilepit na vál). V žádném případě nesmíme použít na těsto váleček.

Jakmile je těsto roztažené na rozměr našeho plechu, opatrně ho přeneseme na vymazaný plech a buď ho po celé ploše potřeme olivovým olejem a jemně posolíme (pizza BIANCA) nebo ho po celé ploše potřeme celou plechovkou sterilovaných rajčat, které pouze podrtíme mezi prsty a jemně zakápneme olivovým olejem (pizza ROSSA).


Pečeme v předehřáté troubě (nejlépe na pečicím kameni) dozlatova a dokřupava (cca 20 minut). Pizzu rossa po upečení jemně posypeme sušeným oreganem a jemně zakápneme olivovým olejem.
Poté pizzu obložíme podle chuti.
U nás doma máme pizzu rossa nejraději obloženou čerstvými nakrájenými vyzrálými rajčaty, celými ančovičkami a jemně posypanou najemno nakrájenou hladkolistou petrželkou. Naše druhá nejoblíbenější je s čerstvými rajčaty a nakrájenými černými olivami. Obě pizzy samozřejmě na závěr zakápneme extra panenským olivovým olejem.
Pizzu bianca máme nejraději potřenou ricottou, pokladenou plátky mortadelly a posypanou nasekanými pistáciemi a najemno nasekanou hladkolistou petrželkou.



Komentáře
Pak už stačilo pár týdnů testování, několik méně a několik více zdařilých pokusů, až jsme objevili ten správný recept na autentickou římskou pizzu. Nechte si chutnat!