Reuben sendvič


Reuben sendvič je slavná americká klasika, o kterou se přou generace potomků údajných autorů receptu. Byla by škoda vás připravit alespoň o dva příběhy, které si nárokují vynalezení tohoto populárního jídla. První příběh poukazuje na restauraci Arnolda Reubena, která sídlila na rohu 82. ulice a Broadway v New Yorku. Nejčastějšími hosty jeho restaurace byli Židé a ti mají z náboženských důvodů dosti omezený jídelníček. Takže bylo potřeba nabourat představu tradičního zažitého sendviče. Místo obvyklé šunky přišlo hovězí v podobě corned beef a k tomu hodně, ale opravdu hodně kysaného zelí, tak jak to hosté restaurace, původem z Východní Evropy, měli rádi. Sendvič se stal hitem a jeho sláva je aktuální i dnes po 100 letech.
Druhý kandidát na autorství je zelinář Reuben Kolakofsky. Ten si připravil tento sendvič při pravidelné partii pokeru v hotelu Blackstone v Nebrasce. Jedna zaměstnankyně hotelu pak s jeho receptem o 30 let později vyhrála celostátní cenu.
Recepty jsou od sebe vzdáleny nejen 20 hodin autem, ale i několik let. Přesto oba příběhy jsou uvěřitelné a dodávají tu správnou patinu tomuto fantastickému sendviči. Zkuste si sami připravit corned beef a z něj potom reuben sendvič. A když budete hodně vynalézaví, tak se třeba taky zapojíte do hry o autorství. Těch příběhů je daleko víc, než jen tyhle dva a variací na tento sendvič je aktuálně známo téměř 200.

Ingredience
Corned beef
1 kg hovězího hrudí vcelku
1 ½ l vody
1 ½ lžíce celého černého pepře
1 ½ lžíce hořčičného semínka
1 ½ lžíce celého koriandru
1 ½ lžíce chilli vloček
1 ½ lžíce celého nového koření
1 malá celá skořice – nalámaná na menší kousky
1 bobkový list – nalámaný
1 lžička celého hřebíčku
½ lžičky mletého zázvoru
38 g hnědého cukru
120 g nakládací soli Praganda (obsah dusitanu sodného: max. 0,3 %)
2 stroužky česneku – najemno nasekaný
Reuben sendvič
120 ml majonézy
1 lžíce chilli omáčky
1 lžička worcesterské omáčky
1 lžička citrónové šťávy
1 lžíce najemno nasekané cibule
4 plátky ementálu
8 velkých krajíců chleba (nejlépe kváskového)
400 g kysaného zelí – propláchnuté a okapané
máslo na opečení


Postup
Veškeré koření dáme do hmoždíře a nahrubo ho podrtíme. Ve velkém hrnci (musí se nám do něj vejít celé hrudí) promícháme 1 ½ l vody, Pragandu, cukr, najemno nasekaný česnek a 2 ½ lžičky nadrceného koření. Zbytek koření si ponecháme v dobře uzavřené nádobě na později. Za stálého míchání přivedeme k varu. Jakmile se nám cukr a sůl dokonale rozpustí, stáhneme z ohně a necháme lák vychladnout na pokojovou teplotu. Poté dáme lák vychladit do lednice – jeho teplota by se měla pohybovat v rozmezí 5-10 °C.Hovězí hrudí dobře omyjeme studenou vodou, osušíme a vložíme ho hrnce s připraveným lákem. Celé hovězí hrudí musí být zcela potopené. Hrnec přiklopíme a dáme ho do lednice na 5-7 dní. Pokud je potřeba, maso zatížíme. Délka naložení masa je přímo úměrná jeho výšce. Tzn. pokud je maso vysoké 6 cm, musíme ho ponechat v láku minimálně 6 dní. Každý den maso v láku otočíme, například s pomocí kuchařské pinzety. Naloženého masa ani láku se nedotýkáme prsty. Po celou dobu naložení masa musí zůstat lák čirý.
Naložené maso dobře omyjeme od láku pod tekoucí vodou, vložíme ho do čistého hrnce a zalijeme ho studenou vodou tak, aby bylo zcela potopené. Do hrnce přidáme 2 ½ lžičky zbylého nadrceného koření a přivedeme k varu. Jakmile začne voda vřít, hrnec přiklopíme pokličkou, zmírníme plamen a necháme vařit do změknutí (2-3 hodiny). Pokud by hladina vody v průběhu vaření klesla pod úroveň masa, doplníme ji tak, aby maso zůstalo zcela potopené. Uvařené hovězí hrudí nakrájíme na tenké plátky.Reuben sandwich
V misce si promícháme majonézu s chilli omáčkou, citrónovou šťávou, worcesterskou omáčkou a najemno nasekanou cibulí. Krajíc chleba potřeme majonézou, na ní dáme plátky nakrájeného hovězího hrudí, kysané zelí a plátek ementálu.Přiklopíme druhým krajícem chleba. Sendvič opečeme z obou stran na mírném ohni na másle. Opékáme tak dlouho, až je sendvič dobře prohřátý. Ihned podáváme, například s kyselou okurkou.

Vytisknout

Uvařili jsme 6.12.2015


Komentáře

  Srb odpovědět
Variací na reuben sendwich je sice možná 200 ale jedna z hlavních odlišností proti pastrami sendwich je rozpečený švýcarský sýr ... A že se pravé pastrami i udí a péče krom vaření ani nemluvím ..
   odpovědět
Vyzkoušeno, dokonalost!
kublanka odpověděl(a)
jéé děkujeme moc, to jsme moc rádi, že dopadlo :)
  Delicioso! odpovědět
Zkusili jsme jen corned beef. Nepouzila jsem nakladaci sul tak to nebylo tak hezky ruzove, ale na chuti to fakt neubralo :). Velmi chutne!!!
kublanka odpověděl(a)
paráda! to jsme rádi, že chutná a ta sůl to opravdu především jen zkrášluje :)
  waaaw odpovědět
Tak to musim zkusit.. asi jako každej recept tady, jako klobouk dolů fakt!
kublanka odpověděl(a)
super! děkujeme :)