Jak na ... Profiterolky


V druhé polovině 16. století si následník francouzské trůnu, jistý Jindřich II. (možná si ho pamatujete ze školy) přivezl z italské Florencie Kateřinu Medicejskou. Kateřina byla nejen z tuze bohatého a vlivného rodu, ale především z kraje proslulým vrcholnou gastronomií, proto si přivezla na francouzský dvůr italského šéfkuchaře Panterelliho.
Byl to právě tento Ital, který dal vzniknout jednomu z nejslavnějších cukrářských výrobků pyšné gastronomické Francie – profiterolky.
Ale s Francouzi o tom raději moc nemluvte, přeci jen jsou na tento skvost po právu hrdí.

Ingredience (na cca 40 kousků)
75 ml vody
75 ml plnotučného mléka
60 g másla
1 lžička cukru krupice
½ lžička soli
80 g hladké mouky
3 vejce
Na podávání
400 ml 40% smetany
cukr moučka podle chuti
200 g minimálně 50% čokolády
200 ml smetany ke šlehání

1. Spařte mouku
Máslo, mléko, cukr krupici a sůl dejte do hrnce a přiveďte k varu. Do misky prosejte hladkou mouku.
Jakmile mléko začne vřít, stáhněte hrnec z ohně a najednou do něj vsypte prosátou mouku. Dobře promíchejte a hrnec vraťte zpět na oheň. Na mírném ohni a za stálého míchání dřevěnou vařečkou vařte až do okamžiku, kdy se těsto začne formovat do koule a na dně hrnce se začne tvořit bílý povlak.Hrnec se spařenou moukou sejměte z ohně a za občasného promíchání ho nechte zchladnout.

2. Zapracujte vejce
Do vychladlého těsta zapracujte pomocí hnětače vejce. Vejce přidávejte až do zchladlé hmoty, jinak ztratí pojivost. Zapracujte je do těsta jedno po druhém a vždy těsto pečlivě míchejte, aby bylo hladké.

3. Nastříkejte profiterolky
Pečicí troubu předehřejte na 180 °C. Těstem naplňte cukrářský sáček s hladkou koncovkou a na plech vyložený pečícím papírem nastříkejte pusinky.
Navlhčeným prstem zamáčkněte špičku pusinek.4. Pečte
Pečte v předehřáté troubě dozlatova (25-30 minut). V průběhu pečení troubu neotvírejte, aby těsto nesplasklo. Po upečení je nechte vychladnout na mřížce.

5. Naplňte
Vychladlé profiterolky rozkrojte vroubkovaným nožem na polovinu. Správně upečené těsto není uvnitř po rozkrojení mazlavé.Těsně před podáváním vyšlehejte smetanu s 1-2 lžičkami cukru moučka dotuha. Šlehačkou naplňte cukrářský sáček s hvězdicovitou koncovku. Přepůlené profiterolky naplňte šlehačkou. Anebo profiterolky nerozřezávejte a udělejte do nich ze spodní strany malý otvor, kterým profiterolky naplníte pomocí cukrářského sáčku.

6. Podávejte
Na vodní lázni za občasného míchání rozehřejte čokoládu se smetanou. Jakmile je omáčka dokonale hladká, necháme ji mírně vychladnout a profiterolky čokoládovou omáčkou přelijte.

Vytisknout

Uvařili jsme 11.1.2019


Komentáře

   odpovědět
Profiterolky podle tohoto receptu jsou výborné. Vlastně všechno, co jsme podle vašich receptů ukuchtili, se povedlo a vždy chutnalo. Takže Blani díky za recepty a Kubovi díky za originální úvodníky:) Ať se vám daří!
kublanka odpověděl(a)
děkujeme moc! budeme se snažit dělat radost i nadále ;)
   odpovědět
Díky za exkurz do historie i za ten krásně vyvedený fotonávod. Odpalované těsto stále ještě vzbuzuje bázeň a váš návod mi opět dodal odvahy, jdu na to i zkusím i tu Magdaleninu slanou verzi.
P.S. Já vždycky myslela, že do Francie tohle těsto přicestovalo ze Španělska. Asi díky těm sňatovým propletencům. Tak teda fakt dík za osvětu
kublanka odpověděl(a)
Tak snad se zadařilo... to víte, to nejlepší hledejte vždy v itálii ;) máme pro ní slabost :)
   odpovědět
Já Vám děkuji. :)

Dávám Vám za pravdu, pečivo s odpalovaného těsta je skvělé. Mám ho moc ráda. A to nejen se "šlehačkou" :). Má kamarádka mne naučila upečené pusinky naplnit bryndzovo-máslovou náplní-naslano. Takže dělám dvě náplně a jí tedy i můj muž.
kublanka odpověděl(a)
děkujeme za inspiraci ;)
   odpovědět
Profiterolky... hm. Vždyť to není nic jiného než běžné věnečky z odpalovaného těsta... Hlavně tomu dát rádoby hogofogo název, že....
kublanka odpověděl(a)
no vidíte a přitom jejich název je "hogo fogo" už ze 17. století, v době, kdy ještě běžné věnečky v česku nikdo neznal. Někdy je potřeba trochu přemýšlet i o historii
odpověděl(a)
Neříkejte.... 3 3 3 3 3
odpověděl(a)
Ehm, ta poznámkja je určena nicku Nereknu, samozřejme 8