1 středně velký celer
500 g hladké mouky
200 g kuchyňské soli
4 bílky
150 g uzeného lososa, plátky
citrónová šťáva na podávání
Křenová crème fraîche
100 g crème fraîche
20 g najemno nastrouhaného křenu
Salsa
2 lžíce kaparů, propláchnuté
velká hrst hladkolisté petrželky
1½ lžíce panenského olivového oleje
Postup
Mouku a sůl dáme do mísy a dobře promícháme. Přidáme 4 bílky se 100-150 ml vody a vypracujeme hladké a vláčné těsto (5 minut). Z těsta vytvarujeme placku 2 cm silnou, zabalíme ji do potravinářské fólie a necháme ji 30 minut odpočinout v chladničce.
Troubu předehřejeme na 180 °C. Celer dobře omyjeme s pomocí kartáčku a osušíme ho papírovými utěrkami. Odpočinuté těsto rozválíme na slabě pomoučené pracovní ploše na placku o tloušťce 1 cm. Do jeho středu položíme připravený celer a celý ho zabalíme do těsta.

Zabalený celer přemístíme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme v předehřáté troubě doměkka ( 1½-2 hodiny). Zda je celer dostatečně upečený zjistíme pomocí špejle, která by měla jít zapíchnout do středu celeru velmi zlehka.

Mezitím promícháme crème fraîche s najemno nastrouhaným křenem. Dochutíme solí a pepřem, zakryjeme potravinářskou fólií a necháme uležet v chladničce do podávání.
Kapary a hladkolistou petrželku najemno nasekáme a promícháme s olivovým olejem.
Upečený celer vyndáme z trouby, necháme ho mírně vychladnout a poté ho vyndáme z upečeného těsta. Celer nakrájíme na menší kousky, které rozložíme na servírovací talíř, pokapeme je připravenou salsou, křenovou crème fraîche a mezi to rozložíme plátky uzeného lososa. Na talíři zakápneme citrónovou šťávou a ihned podáváme.









Komentáře
dnes upečeno, a opět výtečný recept. Moc děkuji za vaše stránky a vaše skvělé recepty.
Naše babička občas inovuje klasické české recepty, když k nim přiijedeme na návštěvu. No a my doma máme hlášku, kterou známe jen my. Když nám něco moc nechutná, tak říkáme: Tak je to zas něco jinýho. Užíváme doma, v restauraci, na návštěvách. Babička si myslí, že nám chutná, a my víme, že to nebylo to nejlepší ????.
Tak asi tak chutnalo přítelovi mojí dcery - prostě to bylo něco jiného. Mě a dceři chutnalo moc.
Líbilo se mi dobývat se do celeru a čekat, co vykoukne. Jo a při pečení to doma vonělo, jako by se peklo kuře.
Fajn víkend
Obávám se, že ani v této podobě by manžel celer neochutnal. :(
Představuji si, že vyjí lososa a bude se pídit, co je (po divném předkrmu) k večeři.
Ale, jak píše kyselina- nenechte se odradit již druhým šťouralem. Děláte krásnou práci.
P.S.: upečte, prosím, někdy Pražský koláč. Dělám ho ráda, ale Vy ho budete umět "prodat".
děkujeme
Jinak skvělý web a super recepty. Jen tak dále (nenechte se odradit šťouralem jako jsem já