150 ml kysaného podmáslí
3 vejce velikosti L
175 g hladké mouky
2 lžičky kypřícího prášku
1 lžička cukru krupice
¼ lžičky soli
slunečnicový olej na smažení
12 tenkých plátků slaniny
4 vejce na volská oka
javorový sirup a máslo na podávání
pažitka na podávání
Postup
Troubu si předehřejeme na 180 °C. Plátky slaniny rozložíme v jedné vrstvě na plech vyložený pečicím papírem, zakryjeme druhou vrstvou pečicího papíru a zatížíme druhým (ideálně stejně velkým) plechem. Pečeme v předehřáté troubě dozlatova (10-15 minut). Upečenou slaninu zbavíme přebytečného oleje na papírové utěrce.
Mezitím ve větší misce pošleháme kysané podmáslí se třemi vejci. Přidáme prosátou hladkou mouku s kypřícím práškem, cukrem a solí a rychle vyšleháme hladké těstíčko.
V pánvi s nepřilnavým povrchem rozehřejeme na mírném ohni zhruba 1 lžičku slunečnicového oleje a vlijeme větší lžíci lívancového těstíčka. Smažíme z obou stran dozlatova. Lívance uchováváme zakryté čistou látkovou utěrkou. Jakmile máme všechny lívance dosmažené, připravíme volská oka, která jemně osolíme a posypeme najemno nasekanou pažitkou.
Teplé lívance ihned podáváme s kostičkou másla, volským okem a křupavou slaninou. Těsně před podávání přelijeme javorovým sirupem.









Komentáře
dneska jsem zkoušela nahradit podmáslí "syrovátkou" a lívance jsou luxusní. Nějak se mi nepodařilo najít nějaký recept, kam syrovátku zapracovat. A risk se vyplatil. U vás je to vždycky tutovka.
Děkuji moc za recept a mějte se hezky, všechno nejlepší do nového roku, hlavně hodně zdravíčka a pohody
myslíte že by šlo něčím nahradit podmáslí? Nemám ho ráda
Děkuji za cennou radu