Moravské koláče
Mám rád to popichování Čechy versus Morava a ještě raději mám tu část Praha versus zbytek světa, dejme tomu Brno. Moc dobře vím, že Morava není pouze špatný mobilní signál, nahánění Pražáků do sklípků na víno „pro Pražáky“, pole, kroje, Matěj Hollan a v neposlední řadě rozhovory u bazénků.
Morava nás ale obohacuje i o výbornou gastronomii, světová vína, umělce z HaDivadla a další skvělé věci. Pouze je musíme objevit. No a jednou z těchto objevených dobrot můžou být i tyto moravské koláče. Myslím, že nejeden Pražák ocení tuhle dobrotu a dá nám za pravdu, že alespoň jednou za život by měl vyrazit třeba do Krna. Vízum vyřizuje Odbor naplavenin v Hlavním městě Praha.
Těsto
250 g hladké mouky
250 g polohrubé mouky
100 g změklého másla
nastrouhaná kůra z 1 citrónu (pouze žlutá část)
5 g soli
2 žloutky
20 g vanilkového cukru
80 g cukru krupice
175 ml vlažného plnotučného mléka
42 g čerstvého droždí
1 vejce + 1 lžíce plnotučného mléka na potření
Tvarohová náplň
250 měkkého tvarohu (v papíru)
20 g cukru krupice
20 g vanilkového cukru
2 žloutky
20 g změklého másla
špetka soli
Povidlová náplň
250 g švestkových povidel
25 g prosátého cukru moučka
1 ½ lžíce tuzemského rumu
Drobenka
125 g másla
125 g polohrubé mouky
125 g cukru krupice
Postup
Do velké mísy prosejeme hladkou a polohrubou mouku, přidáme nastrouhanou kůru z 1 citrónu, sůl, vanilkový cukr a vše důkladně promícháme. K mouce přidáme změklé máslo a prsty ho zapracujeme do mouky tak, aby nám v mouce nezůstal žádný větší kousek másla.
V menší misce si smícháme vlažné plnotučné mléko s rozdrobenou kostkou droždí a cukrem krupice. Jakmile se nám na hladině začne tvořit pěna (cca 10 minut), přilijeme drožďovou směs spolu se žloutky k sypké směsi a vypracujeme hladké a vláčné těsto, které by nemělo být příliš lepivé. Vypracované těsto vrátíme do mísy, zakryjeme ho potravinářskou fólií a necháme ho kynout při pokojové teplotě do zdvojnásobení jeho objemu (40-60 minut).
Mezitím co nám kyne těsto, připravíme si tvarohovou náplň. V misce si utřeme změklé máslo s cukrem krupice, vanilkovým cukrem, špetkou soli a oběma žloutky. Poté ke směsi přidáme kostku tvarohu a důkladně promícháme.
Vykynuté těsto vyklopíme na vál a rozválíme ho na čtverec o tloušťce 4 mm. Placku rádýlkem rozdělíme na 16 stejně velkých čtverečků. Do středu každého čtverečku dáme tvarohovou náplň, kterou zabalíme do těsta a vyválíme kuličku, kterou položíme na plech vyložený pečícím papírem v dostatečných rozestupech spojem dolů.
Vyválené kuličky zakryjeme potravinářskou fólií a necháme je kynout při pokojové teplotě do zdvojnásobení velikosti (30-40 minut).
Troubu si předehřejeme na 170 °C. V průběhu kynutí si připravíme drobenku a povidlovou náplň. V misce si smícháme švestková povidla s rumem a prosátým cukrem moučka. Drobenku si připravíme z polohrubé mouky, cukru krupice a másla tak, že všechny suroviny důkladně spolu promneme, až získáme sypkou drobenku. Pokud je drobenka málo sypká, přidáme navíc 1-2 lžíce polohrubé mouky.
V misce si prošleháme vejce s 1 lžící plnotučného mléka a směsí potřeme vykynuté koláče. Povidlovou náplní naplníme cukrářský sáček s ostrou špičkou, kterou každý koláč zhora propíchneme a trochu povidlové náplně vtlačíme dovnitř.
Koláče na závěr posypeme připravenou drobenkou a dáme je péct do předehřáté trouby dozlatova (15-20 minut).
Upečené koláče necháme vychladnout na mřížce.
Komentáře
https://www.traditionaloven.com/conversions_of_measures/yeast_converter.html
Zajímalo by mě z jaké části Moravy máte recept?
Pocházím ze Slovácka a ty pravé vlčnovské kolečky se nenapuchuji. Potírají se z vrchu povidli.
Děkuji za odpověď.
Určitět vašeho blogu vyzkouším nějaké lákavé recepty ☺
jednou o tom napíšeme knížku, protože je to hrozně zajímavé jak se to liší :)
díky moc
K
Veeeelmi žravé.
P.S. Vypadají báječně!
Tak ještě jednou děkujeme
Stejně tak doporučuju famózní Patenty nebo báleše. Ať už populárně nasladko (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/206562221900017/1137-recepty/?recept=119) nebo ještě zajímavěji naslano s fazolovou polévkou jak je dělávala právě babička...
Ať už tak nebo tak - velké díky za tento váš blog, protože nejen vynikající food-styling, ale především poctivý přístup k vaření je prostě něco, co nejde neocenit.
Vaření s Vámi je radost, v pátek jsem pro návštěvu pekla tyto koláče, které ostatní dobroty odsunuly do pozadí. Už se těším na další dávku nových receptů.
Jinak supr, fandíme!