Monkey bread
Dát anglický název receptu na blog si žádá vysvětlení. A věřte mi, že jsem se snažil zjistit o tomto dezertu vše, co se kde napsalo. Jsem schopný dedukce i indukce, můj mozek je velmi analyticky založený, ale i přes záplavu volně dostupných textů jsem vlastně neobjevil jednoznačnou odpověď, proč se tento pokrm takto jmenuje. Nicméně jsem při svém bádání přišel na několik teorií, které jsem postupně zavrhl. Přesto jedna mi stále vrtala v hlavě a bylo nutné ji ověřit empirickou metodou.
Když byl Monkey bread upečený, nepozorovaně ho Blanka umístila uprostřed jídelního stolu a čekala. První opice se přiblížila a očuchala. Zvídavě se zeptala, co to je. Ano naše domácí opičky už umí jakžtakž mluvit. Za chvilku se počet opic zdvojnásobil a hledali mezi sebou dobrovolníka kdo první ochutná. Pak už si moc nepamatuji celý průběh, ale jak utrhlo svoji kuličku první dítě, pardon opice, tak druhá opice následovala a během pár minut byla polovina Monkey bread v háji. Teda přesněji v žaludku Adama a Matyáše.
Toto pozorování nám bylo jasným důkazem jména tohoto dezertu.
Těsto
500 g hladké mouky
300 g vlažného plnotučného mléka
75 g cukru krupice
5 g soli
50 g změklého másla
25 g čerstvého droždí
1 vejce
200 g javorového sirupu
Na obalení
250 g třtinového cukru demerara
1 lžíce mleté skořice
200 g másla – rozpuštěné
Postup
Ve vlažném mléce rozmícháme rozdrobené droždí a necháme odpočinout při pokojové teplotě zhruba 10 minut. Do velké mísy prosejeme hladkou mouku, přidáme cukr krupici, sůl a změklé máslo, které prsty zapracujeme do mouky. Jakmile se nám na hladině mléka začne tvořit pěna a v mouce už nemáme žádné kousky másla, přidáme k mouce vajíčko a za postupného přilévání mléka vypracujeme vláčné těsto (5-10 minut), které může být velmi lepivé. Jakmile se těsto při hnětení začne oddělovat od stran mísy, vyklopíme ho na lehce pomoučený vál a ještě jednou ho důkladně prohněteme. Z těsta vytvarujeme kouli, vrátíme ji do mísy, zakryjeme potravinářskou fólií a necháme kynout při pokojové teplotě do zdvojnásobení velikosti (60 - 90 minut).
Velkou bábovkovou formu vymažeme máslem. Třtinový cukr dáme spolu se skořicí do misky a dobře promícháme. Do druhé misky dáme rozpuštěné máslo. Vykynuté těsto vyklopíme ne lehce pomoučněnou pracovní plochu, prohněteme ho a rozdělíme ho na 35-40 stejných kousků. Z každého kousku vyválíme kuličku, kterou obalíme v rozpuštěném másle a poté ve směsi třtinového cukru a mleté skořice. Obalené kuličky vrstvíme do vymazané bábovkové formy.
Jakmile naplníme ¾ formy, zakryjeme formu potravinářskou fólií.
Případnými zbylými kuličkami těsta můžeme naplnit vymazané muffinové formy a upéct si mini-monkey bread.
Necháme kynout při pokojové teplotě (cca 45 minut). Mezitím si troubu předehřejeme na 180 °C. Jakmile monkey bread dokyne do výšky naší formy, dáme ho péct do předehřáté trouby na 25-30 minut.
Okamžitě po dopečení ho ještě ve formě polijeme polovinou javorového sirupu. Po 2 minutách ho vyklopíme na servírovací talíř a polijeme ho zbytkem javorového sirupu. Monkey bread nesmíme ponechat ve formě déle, protože by se nám k ní přilepil.
Nejlépe chutná ještě teplý s černým čajem.
Komentáře
Ale určite to vyskúšam znovu ????
A nepokazila jsem to , což je co říct!
Sladké, lehké a vynikající ???? V týdnu se chystám na vaše loupáčky a jestli to bude taková pecka jako Monkey bread, tak nebudu péct nic jiného
Mooooc děkuji ????
Jen nemam babovkovou formu a pri peceni mi z otviraci babovkovove formy vytekl “karamel”, takze trosku smradek.
Je to hrisne sladky :)
Uplne se bojim listovat vasim webem, Jinak nevylezu z kuchyne :D
Vařila jsem ještě jedno jídlo a linka nejde vidět, jen hromady nádobí. A ve dřezu si ani nenatočím vodu :-). Ale vyplatilo se. Obojí super.
Píšu a opakuji se stále dokola, dokonalé, výtečné. Sirup jsem nalila hutně, chutná skvěle. Javorový sirup miluji.
Miluji vaše recepty !
Díky za váš blog, mám ho moc ráda!
Monkey bread jsem pekla minulý týden poprvé. Dneska je to potřetí, co ho budu péct. Mamka nic jiného teď nechce, ikdyž si pořád stěžuje, jak musí cvičit, tomuhle prostě neodolá.
Moc děkuji za super články
Ať to krásně peče a skvěle chutná
Kuba a Blanka
Každopádně my doma také nejsme fandové javorového sirupu, ovšem doma mi stála už tři roky plechovka přímo z Kanady, tak jsem načala, řádně polila a světe div se, buď je nějak výrazně jiný od našich předchozích, nebo se to tak krásně doplňuje, najednou všem chutná! Díky za další skvělý recept!