Maritozzi
Teprve po 6 letech jsem se dočkal od mé milované manželky této sladkosti. Za dva dny máme šestileté výročí, kdy jsem naprosto neuváženě věnoval Blance své příjmení a ona mi věnovala svůj čas. Který samozřejmě musím trávit společně s ní a nejlépe daleko od restauračního zařízení. Dost neadekvátní protihodnota za tak slavné příjmení. No dobře, zase tak slavné ještě není, ale dá se na tom stavět.
A proč zmiňuji svatbu? Maritozzi je tradiční italský dezert z Říma který pečou nevěsty svým snoubencům, aby si nedůvěřivý jinoši byli jisti, že to bude ono. Ono to nikdy nebude ono, ale aspoň kuchyň budou mít v pohodě. Dělám si samozřejmě legraci, manželství je věc krásná, inspirativní a někdy tááák dlouhá.
Bulky
250 g prosáté hladké mouky + na pomoučení
50 g cukru krupice
125 ml vlažné vody
6 g sušeného droždí
1 lžíce medu
40 g změklého másla na kostičky
1 vejce – žloutek a bílek zvlášť
1 pomeranč – nastrouhaná kůra (pouze oranžová část)
špetka soli
Poleva
50 ml vody
75 g cukru krupice
Náplň
500 ml 40% šlehačky
25 g cukru moučka
Postup
V misce smícháme vlažnou vodu se sušeným droždím a 1 lžící medu. Necháme 10 minut odpočinout. Na hladině by se nám měla vytvořit pěna.
Do větší mísy dáme prosátou mouku spolu s cukrem krupice, špetkou soli, nastrouhanou kůrou z pomeranče a promícháme. Přidáme kostičky másla a prsty promneme tak, aby nám v mouce nezůstaly žádné větší kousky másla. Na závěr přidáme droždí spolu se žloutkem a vypracujeme hladké těsto. Těsto ještě zhruba 5 minut prohněteme na lehce pomoučeném válu. Z těsta vytvarujeme kouli, kterou vrátíme do mísy, zakryjeme ji potravinářskou fólií a necháme kynout při pokojové teplotě do zdvojnásobení velikosti (90-120 minut).
Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál, jemně ho prohněteme a rozdělíme ho na 6 stejně velkých částí. Z každého kousku těsta vytvarujeme oválnou bulku, kterou položíme na plech vyložený pečícím papírem. Plech s bulkami zakryjeme potravinářskou fólií a necháme je 30 minut kynout při pokojové teplotě.
Bílek lehce prošleháme vidličkou. Mírně nakynuté bulky případně dotvarujeme a mašlovačkou je potřeme prošlehaným bílkem. Opět zakryjeme potravinářskou fólií a necháme je kynout dalších 60 minut.
Přibližně 30 minut před pečením si předehřejeme troubu na 180 ° C. Z nakynutých bulek velmi opatrně stáhneme potravinářskou fólií a dáme je péct do předehřáté trouby dozlatova (20 minut).
Mezitím co se nám pečou bulky, připravíme si polevu. Vodu přivedeme v menším hrnci k varu a ihned stáhneme z ohně. Do vařící vody okamžitě vsypeme cukr krupice a za občasného míchání necháme cukr zcela rozpustit. Necháme vychladnout.
Jakmile jsou bulky upečené, okamžitě je potřeme cukrovou polevou a necháme je vychladnout na pokojovou teplotu.
V míse si vyšleháme vychlazenou šlehačku s cukrem moučka. Abychom nezanechali při manipulaci s bulkami otisky prstů na polevě, můžeme si ruce jemně navlhčit. Vychladlé bulky podélně nařízneme, jemně je nožem rozevřeme (můžeme vyříznout i malý klínek těsta) a s pomocí stěrky je naplníme vyšlehanou šlehačkou.
Pro dokonale hladký povrch, setřeme přebytečné množství šlehačky jemně navlhčenou papírovou utěrkou. Maritozzi můžeme ještě ozdobit s pomocí cukrářského sáčku zbylou šlehačkou.
Podáváme jemně pocukrované cukrem moučka.
Komentáře
Kubo a Blanko, mate tady opravdu mnoho úžasných receptů, které bych chtela vyzkoušet. Jen vůbec nevim, jak s bezlepkovou dietou. Zatim jsem v tom nováček.
Dekuji za rady ????
ale jsme v tomhle panicové....
A recept určitě vyzkouším.