Koblihy St John Bakery
Nejlepší koblihy mají v Maso a kobliha a to mi nikdo nevymluví. Dokonce máme s kolegy domluvu, že kdo tam jde na oběd, musí přinést alespoň jednu zpátky do kanceláře.
Jenže pak to dopadne tak, že pět lidí stojí nad jednou koblihou a přemýšlí, jak ji příborovým nožíkem nejlépe spravedlivě rozdělit.
Ostatně koblihy jsou u nás v práci v kurzu neustále. Stačí na poradě sáhnout na mobil a hned je to “za koblihu”, tzn. že další den se nemusím starat o snídani, protože proviněný musí všem přinést koblihy ke snídani. Leckdy si s naší koblihovou závislostí připadám jako na americké policejní stanici.
No a jelikož se blíží nepříjemné výročí, kdy mám zase o rok blíže do důchodu, tak se Blanka rozhodla, že místo dortu připraví pro kolegy koblihy. A ne ledajaké, ale koblihy od St. John Bakery, které jsou dokonce oceněné michelinskou hvězdou.
Těsto
500 g hladké mouky
60 g cukru krupice + na obalení
10 g soli
15 g čerstvého droždí
4 vejce
½ citrónu – najemno nastrouhaná kůra (pouze žlutá část)
150 g vody
125 g změklého másla
slunečnicový olej na smažení
Náplň
500 ml plnotučného mléka
1 vanilkový lusk
6 žloutků
125 g cukru krupice
80 g hladké mouky
200 ml 40% šlehačky
Postup
Ve vodě rozmícháme droždí. Do mísy prosejeme hladkou mouku, přidáme cukr krupici, sůl, citrónovou kůru, 4 vejce a rozpuštěné droždí. Za pomoci elektrického hnětače vypracujeme těsto. S hnětením těsta pokračujeme až do okamžiku, kdy se začne formovat do koule a bude se oddělovat od stěn mísy (8 minut). Malé množství mouky přidáme pouze v případě, že se nám těsto nezačne ani po uplynutí 8 minut hnětení oddělovat od stěn mísy.
K dobře vypracovanému těstu po částech zapracujeme s pomocí elektrického hnětače máslo (po cca 25 g). Jakmile je máslo zapracované, hněteme těsto na vysokou rychlost až do okamžiku, kdy je těsto krásně lesklé a velmi pružné. Mísu s těstem zakryjeme potravinářskou fólií a necháme kynout při pokojové teplotě do zdvojnásobení velikosti (60-90 minut). Poté těsto prohněteme, znovu ho zakryjeme potravinářskou fólií a necháme ho kynout do druhého dne v lednici.
Následující den si z pečícího papíru vystřihneme 20 čtverců, které rozložíme na pečící plech a hodně pomoučíme. Odpočinuté těsto rozdělíme na 20 stejných kousků (po cca 50 g), ze kterých na pomoučeném vále vyválíme kuličky, které rozložíme na připravené čtverce pečícího papíru. Vyválené kuličky pomoučíme, zakryjeme je potravinářskou fólií a necháme je kynout do zdvojnásobení velikosti (3 – 4 hodiny).
V pánvi si rozehřejeme vysokou vrstvu slunečnicového oleje na 180 °C. Vykynuté koblihy s pomocí pečícího papíru překlopíme do rozpáleného oleje a smažíme je z každé strany 2 minuty. Usmažené koblihy zbavíme přebytečného oleje na papírové utěrce. Ještě teplé je obalíme v cukru krupici a po vychladnutí je plníme krémem.
Náplň
Vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože z něj vyškrábneme semínka, která dáme spolu i s luskem do hrnce s plnotučným mlékem. Na mírném ohni přivedeme za občasného míchání k varu.
Mezitím prošleháme v misce cukr krupici se žloutky a poté k nim prosejeme hladkou mouku a opět prošleháme.
Jakmile mléko začne vřít, přelijeme ho tenkým pramínkem za stálého šlehání k prošlehaným žloutkům. Potom směs přelijeme zpět do hrnce a za stálého míchání vaříme na mírném ohni do zhoustnutí (5 minut). Velmi hustý krém přepasírujeme přes nerezový cedník, na jeho povrch přitlačíme potravinářskou fólii, necháme vychladnout na pokojovou teplotu a poté dáme krém vychladit do lednice. Druhý den vyšleháme šlehačku, kterou s pomocí metličky promícháme s vychlazeným krémem. Krémem naplníme cukrářský sáček, nožem uděláme v koblize otvor a naplníme ji připraveným krémem.
Komentáře
A stalo se mi to i u koblih, kterým v Izraeli říkají sufganiyah.
https://www.jidlonacestach.cz/sufganiyah-aneb-izraelske-koblihy/
Když budete mít možnost, vyzkoušejte i ty :-)
právě jsem dosmažila první dávku, děti jsou nadšené. ???? Už mi tu zvonily i s kamarády, tak na oběd moc nezbyde. Ale chtěla jsem zeptat, bylo by možné, těsto zadělat ráno a nechat kynout místo přes noc, tak přes den. Večer utvarovar, ráno pak nechat ohřát z lednice na pokojovku a smažit. Chodí u nás průvod masopustní a stále hledám recept, kdy bych nemusela vstávat ve 4 ráno, aby byly čerstvé. Tyhle jsem po vytvarování hodila do malinko vyhřáté trouby a rozjely se mi na maxikoblihy. ????emáte zkušenost? Moc děkuji z recept i případnou radu.
troufale si dovoluji odpovídat, ač nejsem ani jedn z autorů receptu, na který byl dotaz směřován. Ovšem také každoročně řeším stejný "problém". Nakonec jsem vychytala tři postupy, které fungují:
1) vstávat ve č, jak říkáte
2) večer před spánkem jsou již natvarované do jednotlivých koblih a vykynuté tak na 3/4. Takto je dám do lenice, kde se kynutí zpomalí a do rána v lednici (mám zde 3 stupně)počkají a dokynou. Nesmažím ihned. z lednice, ale vyndám je na pracovní plochu jakmile stanu a udělám vše potřebné okolo. Pak je již házím do oleje a jsou parádní :-)
3) pokud nemáte dost místa v lednici na to, tam vložit dva plechy, tak je ideální koblihy těsně před spaním předtvarovat a ihned dát kynout do nějaké chladné místnosti, kde budou celou noc kynnout. Já je dávám vždy do garáže, která ze 3/4 pod úrovní země a je zde v únoru slušný chládek. Přesnou teplotu však nevím. Mám zde ale zkušenost, že mi zde přes noc těsto ihned po natvarování do rána dokyne do slušného stavu - a pokud by ještě chviličku chtělo, odnesu ho ráno do pokojové teploty a zde rychle dokyne do požadované velikosti. Takhle zacházím jak z mazanci nebo vánočkami a vždy to fungovalo.
Nejlepší je ale vždy si to jednou "nanečisto" zkusit, protože každý máme doma jinou teplotu. Vím, u drogy to není tak náchylné jako u kvasu, ale stejně tam rozdíl bude.
Snad je Vám tato odpověď ještě platná - u nás však maškary chodí až v sobotu, tedy za dva dny, a tak snad rady ještě využijete
Přeji hodně koblihového i nekoblihového zdaru!
mohu se zeptat na radu ohledně měření teploty oleje? To měřite nějakým teploměrem do masa (případně prosím podělíte se, jaký teploměr máte) a nebo už na to máte odhad?
Děkuji předem za Vaši odpověď!
Děkuji za všechny Vaše recepty již několikátý týden s nimi v kuchyni pracuji a jsou všechny naprosto báječné!
S pozdravem Marie Lacinova
měříme to cukrářským teploměrem (cca kolem 250 korun).
Na google najdete.
děkujeme moc za přízeň a ať se recepty daří
Vaše verze koblih mě naprosto uchvátila, tím spíš, že se přímo v receptu počítá s lednicovym kynutím. U nás se z praktických důvodů přesouvá ostatkový průvod maškar na sobotu a jsme zvyklí pro ně chystat občerstvení. Vždycky to byly kynuté koláče, ale letos bych se ráda posunula blíže k tradici a připravila pro maškary koblížky, sice si kvůli smažení přivítání ale je to pro mě skvělá příležitost vyzkoušet Váš recept. Celá akce probíhá venku a dosti živelně, tak jsem chtěla dělat mínikoblížky akorát do ruky. Máte zkušenosti s menšími? Kromě toho, že s tím budu mít asi trochu více práce, bychi žádné nástrahy nečekala -snad jen větší fofr při smažení.
děkujeme K+B
Nicméně v novém roce vše dobré a hlavně nás neopouštějte , neboť bych nevěděla kam se vrtnout s otázkou, co budu vařit nebo péct zítra. Iva
Zdravím
Ivana