Hrušková mostarda


Podzim nepřináší pouze krásně zbarvené listí, ale i úrodu od všelijakých přátel. To se pak množí pravidelné dotazy, „hele nechceš jabka“, „papají děti hruštičky?“ Samozřejmě to znamená, že dotyčným de facto uklidíme zahradu od tlejícího ovoce a snad se tam pár zralých kusů ovoce pro nás najde. Co bychom ale pro vlastní děti neudělali a práce na čerstvém vzduchu nám jen prospěje.
Jenže co pak se samotným ovocem? Sladké u nás netáhne, pálit to nemůžeme, protože by to neměl kdo pít a samotné na stole to časem dojde do stejného stavu jako by došlo na původní zahradě.
A tu Blanku opět osvítil duch potravinářský a vymyslela, že bychom letos mohli zkusit ovocnou mostardu. Sýry milujeme, děti tak moc až to leze do peněz, a alespoň se zbavíme všech hrušek, kterých teď máme plný sklep. Naštěstí jsme zvládli vynechat postup s pravou hořčičnou esencí a je-li i vám život milý a nemáte za sebou doktorandské studium na VŠCHT tak bychom vám doporučili také náš postup.

Ingredience (na zhruba 750 ml)
1 kg pevných hrušek
300 g cukru krupice
½ citronu, nakrájeného na tenké plátky
asi 2 lžíce mleté žluté hořčice
asi 4 lžíce bílého vinného octa


Postup
První den
Hrušky oloupeme, zbavíme je jádřinců, nakrájíme je na menší kousky a spolu s plátky citronu je dáme do mísy. Přidáme cukr krupici, dobře promícháme, zakryjeme potravinářkou fólií a necháme 24 hodin macerovat v chladničce.Druhý den
Vzniklou tekutinu scedíme, dáme ji do středně velkého hrnce, zprudka přivedeme k varu a necháme vařit 5 minut. Kousky hrušek vrátíme zpět do mísy a přelijeme je horkým sirupem. Necháme vychladnout, mísu zakryjeme potravinářskou fólií a umístíme ji na dalších 24 hodin do chladničky.

Třetí den
Tekutinu opět scedíme a hrušky vrátíme zpět do mísy. Tekutinu přivedeme zprudka k varu a necháme ji 5 minut redukovat. Horký sirup přelijeme přes ovoce, necháme vychladnout, zakryjeme potravinářskou fólií a umístíme na 24 hodin do chladničky.

Čtvrtý den
Ovoce i se sirupem dáme do středně velkého hrnce a za občasného míchání přivedeme k varu. Plamen stáhneme na minimum a necháme hrušky uvařit na skus, přibližně 10 minut (nesmíme je rozvařit). V případě potřeby můžeme naředit malým množstvím vody. Na každých 500 ml uvařených hrušek smícháme ½ - 1 lžíci mleté žluté hořčice s 1-2 lžícemi bílého vinného octa. Hořčičnou směs přilijeme k hruškám a promícháme. Podle potřeby můžeme ještě tekutinu mírně zredukovat.
Hruškovou mostardou plníme sterilizované sklenice, uzavřeme a necháme vychladnout. Skladujeme v chladničce.

Vytisknout

Uvařili jsme 12.10.2017


Komentáře

  Cukr odpovědět
Je prosím cukr důležitý, nebo ze úplně vynechat? Děkuji :-*
kublanka odpověděl(a)
no to půjde hůř, jednak to díky němu želíruje a druhak je to konzervant celé mustardy.... tak nevíme nevíme :(
   odpovědět
JE TO FANTASTICKY RECEPT!!!!!!!! MOZNA MENE CUKRU , ALE UPLNE SUPER A ASI UPLNE NEJ BUDE S BLUE CHEESE.DEKUJI
kublanka odpověděl(a)
super! děkujeme moc :)))