Francouzská bageta
Přiznejte se, kdo z vás nemá rád francouzské bagety? Moc vás snad nebude, věřím, že naprostá většina z nás francouzské bagety miluje.
A také si myslím, že nejsem jediný, kdo má stejný problém s jejich dopravou. Nikdy se mi totiž nepodaří donést bagetu z obchodu domů vcelku. Vždycky se mi zlomí. Většinou je chyba na mé straně, ale minimálně stejným dílem jsou na vině i Adam s Matesem. Když jsem minule koupil bagety na trhu, tak celou cestu metrem si z nich dělali laserové meče a mlátili mne a sebe navzájem po hlavě. No prostě jsme domu přivezli spíš gumové rohlíky, než křupavé bagety.
Takže od teď už je budeme dělat pouze doma a pod pečlivým a ostražitým dohledem Blanky. To si nikdo z nás nedovolí na tu bagetu sáhnout jinak než obřadně při jídle, které nám připraví. A nesmějte se, fakt nás má Blanka srovnané do latě jak Napoleon své vojsko před cestou do Ruska.
315 g hladké mouky + na pomoučení
1 lžička instantního droždí
2 lžičky soli
180 ml vlažné vody
slunečnicový olej na vymazání
Poliš
180 g hladké mouky
180 ml vlažné vody
špetka instantního droždí
Postup
Nejdříve si připravíme starter neboli poliš. V míse si smícháme špetku instantního droždí s vlažnou vodou, moukou a vypracujeme hladké těsto. Mísu zakryjeme potravinářskou fólií a necháme 12-16 hodin odpočívat při pokojové teplotě. Poliš za tuto dobu znásobí svůj objem, na hladině vytvoří velké množství bublinek, bude tekutý a lepkavý.
Po uplynutí 12-16 hodin si ve větší míse smícháme instantní droždí, mouku, sůl, vlažnou vodu a připravený poliš. Hnětačem vypracujeme hladké těsto (cca 5-10 minut), které ale může působit mírně lepivým dojmem. Těsto přendáme do olejem vymazané plastové nádoby, přiklopíme víkem nebo zakryjeme potravinářskou fólií a necháme 45 minut odpočinout při pokojové teplotě. Po uplynutí 45 minut uchopíme nakynuté těsto navlhčenýma rukama, natáhneme ho a přeložíme doleva, poté doprava, dolů a nahoru.
Přeložené těsto přiklopíme víkem, necháme ho dalších 45 minut odpočinout a ještě jednou zopakujeme překládání. Znovu zakryjeme víkem a necháme ho kynout posledních 30 minut.
Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál a rozdělíme ho na 3 stejné části, ze kterých vytvarujeme bochánky. Bochánky zakryjeme utěrkou a necháme je 10 minut odpočinout.
Poté každý bochánek vytvarujeme do obdélníku, ze kterého následujícím postupem vytvarujeme bagetu. V poslední fázi s pomocí prstů vyválíme konečný tvar bagety válením od středu směrem ven.
Bagety skládáme švem nahoru na pomoučenou lněnou utěrku. Mezi bagetami vytvoříme sklad. Bagety zakryjeme utěrkou a necháme je 1 ½ -2 hodiny kynout.
Troubu spolu s pečícím kamenem si předehřejeme minimálně 45-60 minut před pečením na 250 °C. Na dno trouby si připravíme vyšší plech, do kterého budeme lít vodu. Jakmile je trouba dostatečně rozpálená, překlopíme jednotlivé bagety na pomoučenou sázecí lopatku nebo tenký karton tak, aby šev byl dole. Bagetu na několika místech nařízneme žiletkou do zhruba 5 mm hloubky. Žiletku mírně nakloníme.
Poté bagety přešoupneme na rozpálený pečící kámen. Ve stejném okamžiku, kdy dáváme bagety do trouby, vlijeme do plechu na dně trouby 100-150 ml horké vody a ihned troubu zavřeme. Po 10 minutách otevřeme troubu, odvětráme přebytečnou páru a necháme bagety dopéct dozlatova (cca 15 minut).
Po upečení necháme bagety vychladnout na mřížce.
Komentáře
jako francouzska v Praze musim rict, ze tenhle recept je super. Jiz jsem delala asi 8 ruznich receptu ale ten Vas je skvely.
Mely bych prosim jenom jeden dotaz. Vizualne a chutovo bagety super jenom kdyz je kupujeme ve FR tak struktura je vic nadychana, bubliny jsou vacsi. Ja jsem mela hodne malych. Chleba byl tym padem maky ale ne dostatocne nadychany. Nevim proc. Bud jsem je moc utahla anebo tym, ze jsem je pekla na pekaci na bagety, ten vlkaty s dirama tak nevim jestli tam meli dost mista. kamen nemam a jsem se bala pect je na plechu. Co si prosim myslite?
Dekuji Vam krasne za odpoved a ispirace, jste super.
Mila Lukovic
ad bagety - misto peciciho kamene, se da pouzit plech, ktery se nahreje stejne jako pecici kamen a bagety se na nej presoupnou. V chuti zadny rozdil nebude, pouze ty bez peciciho kamene budou mozna nizsi, ale nijak zasadne. Hlavni je dobre zaparit troubu pri vlozeni baget.