Ingredience
600 g menších cuket
2 brambory typu „C“
3 stroužky česneku
1 cm čerstvého zázvoru, oloupaný
1 menší cibule
4 lžíce olivového oleje
2 lžičky kari koření
½ lžičky mletého římského kmínu
600 ml zeleninového vývaru
300 ml kokosového mléka
1 menší svazek hladkolisté petrželky
2 větvičky čerstvé máty + na podávání
sůl
čerstvě mletý černý pepř
1 limeta
kokosové chipsy a červená chilli paprička na podávání
Postup
Brambory oloupeme a spolu s cuketami je nakrájíme na kostky. Cibuli, česnek, zázvor nakrájíme najemno.
V hrnci rozehřejeme 4 lžíce olivového oleje, přidáme nakrájený česnek s cibulí a zázvorem a restujeme dosklovata. Poté přidáme cukety s bramborami, kari koření, římský kmín, podle chuti osolíme, opepříme a za stálého míchání krátce orestujeme. Jakmile se koření rozvoní, podlijeme vývarem a na mírném ohni vaříme do změknutí, přibližně 20 minut.
Jakmile je zelenina měkká, stáhneme hrnec z ohně, přilijeme kokosové mléko, přidáme nahrubo nasekanou petrželku s mátou a rozmixujeme dohladka. Dochutíme limetovou šťávou, solí a pepřem.
Podáváme posypané kokosovými chipsy, najemno nakrájenou chilli papričkou a několika lístky čerstvé máty.
Pikantní cuketová polévka
V Itálii přešlechtili středoamerickou tykev a zrodila se cuketa. Stejný zázrak udělat JZD Slušovice, tak z toho žije Česko ještě dnes a dostane se to i do učebnic čehokoliv. To by bylo slávy.
Ale v Itálii to nedotáhli do učebnic, ale do dokonalosti - nabízí zapečené cukety, cukety na gril, cukety s pastou a spoustu dalších variant. Není náhodou, že nejslavnější jídlo z původní tykve je polévka a ta nás stejně oslovila i u samotného potomka tykve. Mimochodem možná by se slušelo říci, že tykev obecná je u nás známa také jako dýně obecná.
Uvařili jsme 31.10.2019
Komentáře