Jak na ... domácí crème fraîche


V řadě francouzských receptů nebo spíš v jejich naprosté většině se setkáte s termínem crème fraîche, což je v podstatě taková francouzská „zakysaná smetana“, ale s vysokým obsahem tuku (minimálně 30 %).
V českých luzích a hájích se často jednak z důvodu její nedostupnosti, vysoké ceny a někdy i bohužel v duchu babicovského přístupu k vaření nahrazovala klasickou zakysanou smetanou, která se ale vyznačuje výrazně nižším obsahem tuku (zpravidla okolo 15 %).
Pokud tomu tak bylo za studena, tak se zpravidla nic tak hrozného nedělo. Pokud tedy pomineme jejich zcela zásadní rozdíl, který je patrný hned na první ochutnání. Pokud jste se ale se zakysanou smetanou rozhodli zjemnit omáčky, tak jste se často dopracovali k něčemu, co má k jemné a hladké omáčce hodně daleko. Jak by řekla moje babička, omáčka se vám prostě a jednoduše „zdrcla“. No a na vině byla právě zakysaná smetana. Pokud byste totiž použili pravou crème fraîche, tak se vám to nestane, protože díky vysokému obsahu tuku se při tepelné úpravě nesráží.
Navíc její velkou výhodou je, že ji můžete stejně jako smetanu ke šlehání vyšlehat. A to oceníte zejména při přípravě lahodných dezertů.
Doba sice pokročila, ale crème fraîche bohužel stále neseženete na každém rohu, a proto tady máte jednoduchý návod, jak si ji připravit v domácích podmínkách. A postačí vám k tomu pouze dvě suroviny, které na rozdíl od crème fraîche určitě seženete všude.

Ingredience (na 500 ml)
500 ml minimálně 33% smetany ke šlehání (nejlépe pasterizované)
2 lžíce plnotučného kysaného podmáslí
1. Smíchejte
Smetanu nalijte do čisté sklenice a vmíchejte 2 lžíce kysaného podmáslí.2. Zakryjte
Sklenici zakryjte pečicím papírem nebo ji volně zakryjte potravinářskou fólií.3. Čekejte
Zakrytou sklenici nechte stát při pokojové teplotě (22 – 25°C) po dobu 12 – 24 hodin nebo do doby, kdy smetana zhoustne na konzistenci majonézy. Když smetana ani po 24 hodinách nehoustne, nepropadejte beznaději a zkuste ji dát do teplejšího prostředí.4. Promíchejte
Jakmile je smetana krásně hustá a krémová, dobře ji promíchejte, zakryjte potravinářskou fólií a nechte ji minimálně 24 hodin vychladit v chladničce. V chladničce vydrží až po dobu 10 dní.

TIP
Pokud chcete získat ještě smetanovější chuť, nechte připravený crème fraîche vykapat. Větší cedník vyložte čistým bavlněným plátýnkem a postavte ho do mísy. Do vyloženého cedníku vlijte crème fraîche, vše zakryjte potravinářskou
fólií a nechte 12 – 24 hodin odkapat. Ideálně poslouží k zahuštění omáček.

5. Podávejte
Vychlazený crème fraîche skvěle chutná s ovocem, v našem případě s jahodami s cukrem a opraženou pohankou. Nebo ji vyšlehejte do nadýchané pěny a podávejte ji například s křehkými koláči, lívanci, vdolky nebo palačinkami. Anebo ji použijte ke zjemnění vašich omáček či polévek.

Vytisknout

Uvařili jsme 19.2.2018


Komentáře

   odpovědět
Pěkné odpoledne,

jsem zapomněla napsat, že jsem podle vás připravila a je to super. Budu dělat častěji. Slibuji.

Ještě máte nějakou zajímavou vychytávku? 1 Jste šikovní, že sem dáváte.
kublanka odpověděl(a)
Děkujeme moc, určitě budeme dávat další a další vychytávky ;)