Corzetti s liškami
Těstoviny corzetti jsou nejvíce spojovány s italským Janovem a vlastně i s celou severozápadní Itálií. Kdysi dávno sloužily také jako měřítko významnosti aristokratické rodiny. Původně se totiž v Janově používal pro raznici těchto těstovin jednotný vzor ve tvaru kříže. Postupem času si ale různé šlechtické rodiny nebo dobře situované měšťanské rodiny, začali na těstoviny razit vlastní erby. Není náhodou, že když se Marie Luisa Habsbursko-Lotrinská chystala na stavbu s Napoleonem Bonapartem, vyzbrojili ji na cestu právě touto pastou.
I v dnešní době lze sehnat v Itálii spoustu krásných raznic. Anebo stačí dojít do hobby marketu a koupit jednoduchá tvořítka na sušenky, tak jako my. Nebojte, na chuti to poznat není a modrou krev stejně nemáme.
250 g lišek
3 lžíce olivového oleje
1 stroužek česneku – najemno nakrájený
2 malé sušené chilli papričky – najemno nasekané
½ citrónu
hrst najemno nasekané hladkolisté petrželky
50 g másla
parmezán
pepř
sůl
Pasta
300 g hladké mouky typu „00“
2 vejce velikosti "L"
1 lžíce olivového oleje
2 lžíce bílého vína
Postup
Hladkou mouku prosejeme na čistou pracovní plochu a uprostřed uděláme důlek, do kterého dáme 1 lžíci olivového oleje, 2 lžíce bílého vína a 2 vejce. Nejdříve s pomocí vidličky, později s pomocí rukou vypracujeme vláčné a nelepivé těsto. Pokud by bylo příliš suché, přidáme po lžičce bílé víno (nebo vodu), pokud naopak příliš lepivé, přidáme trochu hladké mouky. Z těsta vytvarujeme kouli, zakryjeme ji potravinářskou fólií a necháme ji 30 minut odpočinout na pracovní ploše.
Odpočinuté těsto rozdělíme na 4 stejně velké části. Z každé části vyválíme placku o tloušťce 1 mm. Vykrajovátkem o průměru našich raznic vykrájíme kolečka, která lehce pomoučíme, vložíme je mezi 2 raznice a stlačíme. Vzniklé corzetti pokládáme na lehce pomoučenou utěrku. Pokud s těstem zrovna nepracujeme, musíme ho mít zakryté potravinářskou fólií.
Ve velké pánvi si rozehřejeme 3 lžíce olivového oleje, na kterém zprudka orestujeme lišky (10-20 vteřin), poté k nim přidáme nasekaný česnek, chilli a špetku soli. Mírně snížíme plamen a necháme za občasného míchání restovat následujících 4-5 minut. Poté zcela stáhneme z ohně, přidáme máslo, zakápneme citrónem a dochutíme solí a pepřem. Těsně před podáváním vmícháme nasekanou petrželku.
Corzetti uvaříme ve velkém množství osolené vody al dente (3-4 minuty), scedíme a promícháme s připravenými liškami. Ihned podáváme posypané strouhaným parmezánem.
Komentáře
ty originál italské jsou fakt drahé, od 60 dolarů dál. ještě lze asi použít váleček se vzorem a potom vykrájet kolečka. ale potom je vzor pouze z jedné strany