Ingredience
1 lžíce žitného kvásku
150 g žitné mouky
300 g pšeničné hladké mouky + na podsypání
12 g soli
5 g drceného nebo celého kmínu
Postup
Lžíci žitného kvásku rozmícháme se 150 ml vlažné vody. Do větší mísy si dáme žitnou mouku, přidáme k ní rozmíchaný kvásek a promícháme. Celou mísu zakryjeme potravinářskou fólií a necháme stát při pokojové teplotě 12-16 hodin. Kvásek by nám měl nakynout a měl by mít v sobě spoustu bublinek.
Druhý den si do malé uzavíratelné skleničky odebereme 1 lžíci kvásku a uchováme si jí na příští pečení. Kvásek skladujeme v lednici. Takto uchovaný kvásek by nám měl vydržet v lednici zhruba týden (tzn., že musíme péct chléb zhruba každý týden). Pokud ale nechceme chleba péct tak často, musíme k odebrané lžíci kvásku přimíchat trochu žitné mouky a promíchat. Měla by nám vzniknout hmota konzistence husté kaše. Potom stačí pouze umístit do lednice a sledovat, zda nám kvásek příliš nevodnatí. Pokud ano, stačí pouze opět přimíchat trochu žitné mouky.
Po odebrání jedné lžíce kvásku by nám mělo zbýt 300 g kvásku, který rozmícháme se 170 ml vlažné vody. Do mísy dáme 300 g pšeničné hladké mouky, přidáme kmín, sůl a rozmíchaný kvásek. S pomocí hnětače vypracujeme hladké těsto, které by se nám mělo již trochu odlepovat od stěn. Těsto vyklopíme na hojně pomoučněný vál a začneme ho překládat. Pomoučněnými prsty vezmeme konec těsta, natáhneme ho a přehneme. Těsto otočíme o 90°, znovu těsto prsty natáhneme a přeložíme na polovinu. Pokračujeme až do té doby, kdy dostaneme hladké a elastické těsto. Těsto stále podsypáváme pšeničnou moukou. Jakmile má těsto požadovanou konzistenci, vytvarujeme ho do koule, zakryjeme utěrkou a necháme ho 30 minut odpočívat na vále. Po 30 minutách z těsta vytvarujeme obdélník, zarolujeme ho a spoje seštípáme. Měl by nám vzniknout bochánek odpovídající velikosti ošatky, ve které necháme těsto kynout. Těsto umístíme do ošatky spojem nahoru.
Pokud máme ošatku určenou přímo pro kynutí chleba, stačí ji pouze řádně vysypat moukou, dát do ní těsto a zakrýt utěrkou nebo dát celou ošatku i s těstem do igelitového pytle.
Pokud chceme nechat kynout těsto v ošatce, u které si nejsme jisti o její použitelnosti pro potravinářské účely, stačí ji pouze vyložit utěrkou nebo bavlněným kapesníkem. Tenký bavlněný kapesník nám navíc zaručí, že se nám vzor ošatky překopíruje na náš chleba. Také odpadá problém s čistěním ošatky, stačí pouze použitou látku vyklepat a dát vyprat. Pokud se tedy rozhodneme pro tento způsob, stačí pouze pomoučněný bochánek dát do ošatky vyložené látkou, zakrýt ho utěrkou nebo to celé dát do igelitového pytle a nechat kynout.
Chleba v ošatce kyne zhruba 4-6 hodin. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem. Správně vykynuté těsto poznáme tak, že pokud do něj píchneme prstem, mělo by se nám pomalu v místě vpichu zvedat. Pokud nám důlek po prstu zůstane, máme těsto překynuté. Pokud se těsto zvedá příliš rychle, musíme mu dát ještě čas na kynutí.
Na dno trouby si položíme vyšší plech. Do středu trouby umístíme buď rošt s pečícím kamenem anebo plech na pečení. Do hrnečku si připravíme 200 ml teplé vody. Troubu necháme minimálně 30 (v případě kamene až 60) minut předehřát na 250 °C.
Jakmile je trouba dostatečně předehřátá a těsto vykynuté, pomoučníme si hrubou moukou sázecí lopatku (nebo kus kartonu) a vyklopíme na něj těsto z ošatky. Žiletkou ho nařežeme a ihned ho přešoupneme na rozpálený plech nebo pečící kámen.
Do plechu na dně trouby vylijeme připravenou teplou vodu a ihned troubu zavřeme. Chleba by nám měl v troubě začít nabývat na velikosti. Zhruba po 10 minutách (chleba se už nezvětšuje) troubu otevřeme a odvětráme přebytečnou páru. Pečeme dozlatova. Správně upečený chléb by při poklepání na spodek měl znít dutě. Ihned po vyndání s trouby potřeme řezné plochy mašlovačkou namočenou ve vodě. Zaručí nám to krásně lesklý povrch. Necháme vychladnout na mřížce.
Pšenično-žitný chléb
Původně jsme recept na chleba nechtěli na blog dávat. A nakonec to berte jako poděkování tomuto webu Maškrtnica a především jeho autorce, díky které jsme objevili kouzlo domácího kváskového chleba.
Asi není třeba popisovat fantastické chutě domácího chleba, pouze vás varujeme, že jakmile jednou s pečením domácího chleba začnete, tak už nikdy nepřestanete.
A kdo by chtěl kvásek, tak samozřejmě máme a rádi dáme a nebo ať se podívá na kváskovou mapu zde.
Uvařili jsme 5.2.2015
Komentáře
mohla bych Vás poprosit jaké rozměry má Vaše ošatka, do které vkládáte chléb kynout?
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem Marie
tak jsem si konečně v mém okolí sehnala kvásek a podle vašeho postupu upekla znovu tenhle chleba. Sice jsem ho dopekla hluboko v noci, kdy už většina "normálních" lidí spí, aby byli ráno do práce fit, ale my ochutnávali ještě vlažný chlebík. Do rána bych nevydržela. Protože jsem chtěla vědět, jestli se mi zadařil. A byl famózní. I dneska ráno k snídani. Chtělo to trochu dýl nechat kynout, ale což . Výsledek supéééééér.
Pekla jsem ze žitného kvásku, mouka žitná chlebová 80% a špaldová hladká 20%.
Díky moc, jste moji nej . . .
P.S. A teď jen experimentovat a alespoň jednou do týdne (s lehkými obměnami inkretencí - to je taky vtipný termín, už nevím, kdo ho kde pronesl) upéct pecen chleba.
prosím vás, jakou žitnou mouku použít?
Je myšlena celozrná, nebo ne?
děkuji a přeji hezký den.
eva
tak s kváskovým těstem zřejmě nejsem kamarád. Zkoušela jsem už vícekrát upéct kváskový chlebík, ale nikdy to nebyl žádný úspěch. Tak jsem stále dokola pekla moje oblíbené chlebíky a vždy super. Je jich fakt už nespočet.
Těsto se mi matlalo, hrozně . Přidávala jsem pořád mouku, nakonec se jakž takž povedlo. Kynutí už po 2 hodinách na dvojnásobném množství, tak jsem si říkala, že to je moc brzy. Čekala jsem další hodinu a těsto po zapíchnutí prstu zůstalo dole. A tak asi překynuto, že ano?. Akorát se mi chleba po vložení do trouby rozlezl do poloplacata a ani moc nenaskočil. Chuťově dobrý, musím ještě někdy zkusit upéct a budu to zkoušet tak dlouho, až bude super dle mých přestav a vašich supr fotek. Tak mi držte pěsti. To by v tom byl čert, aby se mi jednou nepovedl.
No a jelikož jsme si naplánovali k véče vajíčkovou pomazánku s pažitkou a čerstvě upečený chleba, tak další už upéct nestihnu a pojedu do naší nedaleké pekárny Berušky pro "holt" kupovaný :-).
Tak pečení zdar, i přes můj nezdar :-)
Zítra zas ukuchtím něco jiného, atˇsi zlepším náladu.
A máte pravdu, zjevně chléb překynul. Hlavně dobře překládat tak, aby se aktivoval lepek. Čím méně mouky tím je to lepší, ale hůř se s těstem pracuje. Je to o zvyk.
děkujeme moc za přízeň
Kuba a Blanka
úplně jsem zapomněla napsat a ještě jednou moc moc poděkovat za kvásek a úžasnou krabičku. Jsem teď byla kapku "mimo" . Trouble time. Znáte to.
Chlebík se povedl, KONEČNĚ. Jen potřebuji prosím časově poradit, jak Blanko postupuješ? Já k němu vstávala ve 2:00 ráno, propracovávala jsem a dávala do ošatky a pak jsem šla spát. Pak jsem musela ještě vstát v 5:00, abych rozpálila troubu a stihla do 7:00 upéct chleba. V 7:00 jsem musela odjet, abych stihla v 8:00 školu.
Nooo a takhle se mi to nechce dělat a ráda si nechám poradit od odbornice .
PS kdybyste věděli o kurzech pečení chleba, byla bych vděčná
Aktuálně má nově Maškrtnica kurzy v Laboratoriu - http://www.laboratorio.cz/cs/kurzy/peceni-chleba-s-maskrtnicou/ zatím má jediný termín a obsazený, ale určitě pro úspěch přibude další
a pak víme, že dělá Honza Šmikmátor a ten je taky moc šikovný, ale to jsem teď nenašel v rychlosti
děkujeme
Blog máte úžasný, už si plánuju, kdy co uvařím. Jen tak dál!
ten KA mi přijde na jiném levelu
cedník? taky dobré
a děkujeme, určitě dejte vědět třeba na FB co jste uvařila, budeme rádi za jakékoliv fotky, nás to hrozně těší a motivuje
no a co se týká ošatky, tak to je ještě vtipnější, to je kosmetický košík z IKEA protože se za 2 roky pečení chleba ještě nedokopala koupit pořádnou ošatků
my jsme taková improvizovaná chráněná dílna
ten chleba vypada naprosto uzasne, jak to delate, ze vam vubec nepopraska? :)
Zdenka
a děkujeme
Ještě zkuste chleba více podsypat hrubou moukou před přešoupnutím na kámen. A zkuste ho nechat déle venku... hodina možná bude málo, on tak akorát získá pokojovou teplotu, ale asi úplně nedokyne. Zkuste to co píšu jak poznáte jestli je dobře vykynuté těsto.
Dekuju za pomoc a zdravim!
A na ten vas prvni jsem moc zvedava, nemam fb, tak kdyby se moh objevit na instagramu, bylo by to supr :)
uzivatel zdenakaelis
Ale většinou volím tenhle jednodušší postup - zadělat a dát rovnou do ošatky:)