Deep Dish Pizza - Chicago Style
V roce 1943 vynalezl tento styl pizzy jistý Ike Sewell. A jelikož byl v tu dobu bývalá fotbalová hvězda Texaské univerzity (americký fotbal samozřejmě), nemohla to být dietní záležitost. Ike Sewell měl v Chicagu otevřenou restauraci a ač byl Texasan jak poleno, tak jeho restaurace se jmenovala Pizzeria Uno. Nebyl jsem v této restauraci a bohužel ani v Chicagu, ale s touto pizzou jsem se setkal v Kalifornii. Přesněji v San Franciscu a musím říci, že jsem měl neskutečnou radost, když Blanka našla před pár měsíci tento recept. Vzpomněl jsem si na svoje studentská léta, na pobyt v Kalifornii a na fantastickou chuť téhle pizzy z Chicaga. Ale pravověrným Italům raději neříkejte, že tohle je pizza.
Těsto (na 2 dortové formy o průměru 20 cm)
500 g pšeničné polohrubé mouky
70 g kukuřičné polohrubé mouky
300 ml vlažné vody
7 g sušeného droždí
3 lžíce rozpuštěného másla
4 lžíce změklého másla
1 ½ lžičky soli
2 lžičky cukru krupice
olivový olej
Náplň
3 plechovky drcených rajčat (každá o váze 400 g)
1 malá cibule
3 stroužky česneku
¼ lžičky sušeného oregana
¼ lžičky třtinového cukru
2 lžíce sekané čerstvé bazalky + hrst celých listů
sůl
pepř
500 g mozzarelly
parmazán na postrouhání
olivový olej
Postup
V misce si smícháme sušené droždí s cukrem a zalijeme vlažnou vodou. Počkáme, až se nám na hladině začne dělat pěna.
Ve větší míse si smícháme pšeničnou a kukuřičnou mouku se solí. Přilijeme drožďovou směs, rozpuštěné máslo a vypracujeme vláčné těsto, které by se nám nemělo příliš lepit na ruce.
Čistou mísu vymažeme olivovým olejem, dáme do ní těsto, zakryjeme potravinářskou fólií a necháme kynout zhruba 1 hodinu. Těsto musí zdvojnásobit svoji velikost.
Mezitím si připravíme rajčatovou náplň. Na hrubém struhadle si nastrouháme cibuli, kterou dáme zpěnit na 3 lžíce rozpáleného olivového oleje. Jakmile zesklovatí, přidáme nadrcený česnek, velmi krátce zarestujeme a přidáme všechny plechovky drcených rajčat, oregano a třtinový cukr. Vaříme na mírném ohni do zhoustnutí. Na závěr dochutíme solí a pepřem. Sekanou bazalku vmícháme do omáčky až úplně naposled.
Troubu předehřejeme na 220 °C. Vykynuté těsto vyklopíme na vál a rozvalíme ho na čtverec o tloušťce cca 3 mm. Těsto již nepodsypáváme moukou. Vyválený čtverec potřeme změklým máslem, vynecháme pouze 1 cm široký okraj těsta. Těsto zarolujeme a všechny spoje co nejlépe štípáním spojíme tak, aby se nám máslo nedostalo ven. Vzniklou roličku rozválíme a vzniklý pás těsta v polovině překrojíme. Každou část těsta přeložíme na třetiny, tak abychom řeznou plochu měli uprostřed. Těsto opět co nejlépe utěsníme štípáním. Oba díly složeného těsta položíme vedle sebe do olejem vymazané misky, zakryjeme potravinářskou fólií a dáme kynout do lednice na zhruba 1 hodinu. Těsto by mělo opět zdvojnásobit svoji velikost.
Dvě dortové formy o průměru 20 cm si vymažeme olivovým olejem. Každou část těsta vyválíme na kruh o průměru 30 cm a přeneseme je do vymazaných forem . Prsty těsto jemně vytvarujeme do požadovaného tvaru.
Každou pizzu nejdříve poklademe plátky mozzarelly, lístky bazalky a zalijeme rajčatovou omáčkou, kterou lžící uhladíme.
Postrouháme parmazánem a dáme péct do předehřáté trouby dozlatova (30-35 minut).
Po upečení necháme pizzy před krájením odpočívat asi 15 minut. V opačném případě by nám totiž všechna náplň vytekla. Na talíři můžeme ještě dozdobit lístky bazalky.
Komentáře
Jsem v procesu Vaší Deep Dish, ale musím se přiznat, že v lednici těsto téměř nenakynulo. Všechen předchozí proces byl v poho. Je třeba teplotu v lednici pohlídat? Přemýšlím, kde jsem chybovala.. Díky a pěknou neděli!