Caesar salát s nakládaným žloutkem


Nejkrásnější město v USA, co znám, je San Diego. A to mi nikdo nevymluví, protože má profil krásného San Franciska a počasí Los Angeles. Prostě ideální kombinace. A právě v tomto městě italo-američan Cardini Caesar vymyslel v roce 1924 salát, který je znám po celém světě. Dokonce natolik, že se dostal i do našich českých restaurací. I do těch méně hvězdných. A samozřejmě každý si Caesar salát upravil podle svého až do podoby, která často popírá původní recepturu. Ostatně není vzácností narazit v Praze na verzi s eidamem anebo s jiným inovativním vylepšením.
My jsme se nechali inspirovat skvělým časopisem Lucky Peach, s kterým nás nedávno seznámil kamarád Jeník, mimochodem zodpovědný pachatel našeho loga Kublanky.
"Jeníku, děkujeme a prosíme o zapůjčení dalších čísel!"

Ingredience
1-2 římské saláty
3 lžíce nastrouhaného parmezánu + na podávání
Nakládané žloutky
4 žloutky
300 g cukru krupice
500 g soli
Dresink
1 stroužek česneku – utřený
1 žloutek
½ citrónu – šťáva
1 lžíce dijonské hořčice
60 ml olivového oleje
120 ml slunečnicového oleje
špetka soli
120 ml kysaného podmáslí
4 filety ančoviček
1 lžíce kaparů – propláchnuté vodou
Krutony
200 g bílého chleba – nakrájený na kostičky 2x2cm
2 lžíce olivového oleje


Postup
Nakládané žloutky
V misce smícháme sůl s cukrem krupicí a polovinu směsi nasypeme do uzavíratelné nádoby. Na 4 místech uděláme ve směsi malé prohlubně, do kterých dáme žloutky a velmi opatrně je zasypeme zbylou polovinou. Nádobu uzavřeme a dáme ji na 4 dny do lednice.



Po 4 dnech si předehřejeme troubu na 65 °C, žloutky opatrně vyndáme ze směsi, očistíme je od zbytků soli a cukru, opláchneme je pod studenou vodou a osušíme papírovou utěrkou. Poté je dáme na plech vyložený pečícím papírem a dáme je sušit do předehřáté trouby na 1 ½ - 2 hodiny. Za tuto dobu žloutky zmatní a jejich struktura bude připomínat měkčí tvrdý sýr. Usušené žloutky necháme vychladnout. Žloutky skladujeme ve vzduchotěsné nádobě v lednici. Nastrouhané nakládané žloutky můžeme použít například místo parmezánu na těstoviny, saláty apod.



Caesar salát
Ve větší misce prošleháme utřený česnek s citrónovou šťávou, žloutkem, špetkou soli a dijonskou hořčicí. Za stálého šlehání přilijeme několik kapek olivového oleje. Jakmile směs začne houstnout, můžeme začít za stálého šlehání přilévat olivový olej tenkým pramínkem. Jako poslední zašleháme do směsi slunečnicový olej, který rovněž přiléváme pomalu tenkým pramínkem. Výsledkem bude hustá majonéza.
V mixéru si dohladka rozmixujeme kysané podmáslí s ančovičkami a kapary. Metlou do směsi zašleháme připravenou česnekovou majonézu. Necháme vychladit v lednici až do podávání.



Troubu si předehřejeme na 175 °C. Na plech vyložený pečícím papírem rozložíme kostičky bílého chleba, které pokapeme olivovým olejem. Dáme péct dozlatova do předehřáté trouby (10-15 minut). V průběhu pečení 1-2 x promícháme.
Římský salát natrháme a spolu s krutony ho dáme salátové mísy.
Salát promícháme s několika lžícemi dresinku, 3 lžícemi nastrouhaného parmezánu a několika kapkami citrónu. Osolíme a opepříme podle chuti. Na závěr posypeme salát hoblinkami parmezánu a sušeného žloutku. Ihned podáváme.

Vytisknout

Uvařili jsme 20.1.2016


Komentáře

   odpovědět
Ha,tak to mame podobne s Blankou, vzdy se tesim a pk ne opadne nadšení a po ochutnání s manželem se shodnem,ze doma di uděláme lepší a hlavne vime z čeho;)v dětství jsem vyrustala po restauracích,tak jsou určité věci ve mně prostě zakodovane.No a pokud nam nevo opravdu chutná,tak je to cenove přemrštěné i tady,takže ja jsem happy asi jen na sushi a v tech nejmedich a neočekávaných mistech,treba jajo je vedle nas middleEast.obchůdek s okýnkem,kde denně vaří a maji fenomenalni indicka,arabska nebo egyptska jidla...a tak je to s jidlem po svete...nejlepsi byla ta nekde u stanku u pláže a tak....Vychod je krásný,ale i zapad...stred jako tDy nic moc extra,ale Chicago je určitě jedno z mest,co stojí za to videt.Tak az se bude Blanka nudit,tak ji k nam vysli na vylet a my budeme chodit spolu a kritizovat v restauracich a ak to stejne skonci tak,ze nakoupime,doplníme vina a varit se bude doma! Btw:extra místnost pro návštěvy mame,ale nějak nam zeje prazdnotou;)
kublanka odpověděl(a)
To zní jako super plán :) tak já jí jdu koupit letenku :))

jinak s těmi restauracemi, takhle to vlastně celé začalo. Chodili jsme často do restaurací, jenže pak přišli děti a s nimi to bylo peklo, tak začala Blanka dělat ty věci v domácím prostředí. A najednou o pár let později - blog :)))
  Ceasar salad odpovědět
Dobrý večer,po velkém souboji doma, kdy ja tvrdila,ze salat pochází odtud (USA) a manžel z Mexika jsme nasli verdikt.Salat byl opravdu vynalezen C.Cardinim,italoamericanem,ale v Mexiku,v meste Tijuana, kde vlastnil svoji restauraci.Prosla jsem nekik zdrojů a opravdu by to mela být pravda,tak jenom pro vysvetleni.Jinak recepty delate bajecny,presne muj typ vareni,ikdyz nekdy casove náročný.K memu pobaveni jsem narazila na polentove placicky,které jsme meli shodou okolností včera vecer k veceri,s tomatovo houbovych prelivem:)at nas stale inspirujete!
kublanka odpověděl(a)
Ha, ještě to hledám všude možně a asi opravdu to bylo v Tijuaně. Píšou, že žil v San Diegu a měl podnik jak v SD tak i v Tijuaně kam se přesouval během prohibice. Ostatně měl to kousek. Tudíž nevím nevím kdo z vás vyhrál, hádal bych se do krve z každého pohledu 1 1 1

Jinak jsme moc rádi, že inspirujeme, snad budeme bavit nadále. A ještě dotaz, kde bydlíte v USA? Já tam rok žil v Huntington Beach, takže jsem měl i tu možnost párkrát se kouknout jak do San Diega tak i do Tijuany, ale u Cardiniho jsem nebyl :)
odpověděl(a)
Hahaha,no my to zase tak vatne neberem,ale jsem argumentovala právě vaším článkem,kterktjsemcetla asi pred tydnem.Podle vasich receptu jsem si topovala,te hste tu nekde zili,jelikož je opravdu malo českých blogu,kde je inspirativní a takova mezinárodní kuchyně a hlavne vidim a tesi me,ze mate dostupnost k mnoha ingrediencim,ktere pred par lety (vcetne)mne malokdo znal.U nás doma je to.asi podobné,nekde cestujeme ,něco ochutname a ja pak doma experimentuju a vysledek dopadne mnohdy i lip...takze to pak znamena,ze my uz skoro venku nejime,protože si ingredience muzem koupit jaje chcem a uvarit kdy chceme;)Ma to akorat jednu nevýhodu:ze svych deti vychovate "food snobs".Vcera jsem na prani 7.leteho delala vietnamske jarni zavitky, dneska kokosovou rýži a na specialni večeri si dite preje sushi,falafel nebo BBQ zebra treba misto švičkové.Receptů, co chci od vas vyzkouset je hodně a uprimne,je jen nekolik malo blogu,ktere splňují pozadavky jako chutne jidlo,prakticke,nejdy jednoduche,kvalitni szroviny a jeste hezke fotky s vtipnym clankem! Jsme v Chicago area.
kublanka odpověděl(a)
děkujeme děkujeme. Vtipné je, že Blanka pořádně nikdy necestovala, tak nějak to nestihla. Zatímco já toho procestoval relativně dost. Ale zase spíše jsem utrácel za pití než jídlo 1
chicago mne láká, vůbec celý východ USA - boston, phila, NY, Washington, Chicago... potom az na jich az do Miami... někdy až budou děti velké to musím zvládnout

jinak s tím food snobstvim... je to tezke, ale nase deti snedi vsechno, horsi je to s blankou venku v restauraci, pozna jakekoliv sizeni, odchylky nebo spatne udelane, ja snim vsechno, ale Blanka je malokde spokojena... jedine kde nemela jedinou vytku a byla naprosto nadsena bylo SaSaZu
  bla odpovědět
Juchúúú ,už viem čo budem robiť so žĺtkami ,ktoré mi zostavajú po pečení makroniek.Ďakujem.Moji chlapi budú šťastní keď ich nebudem stále napchávať miešanými vajíčkami. 5 5
kublanka odpověděl(a)
1 1 1 super 1
  žloutek odpovědět
Nakládaný žloutek je pro mě naprostá novinka, ale vypadá fakt dobře, tak ho snad i zkusim :-).
kublanka odpověděl(a)
Děkujeme a je to jednoduché, jen to chce svůj čas 1