Těsto
225 g hladké mouky
100 g cukru krupice
200 g změklého másla + na vymazání
2 lžičky kypřícího prášku
3 vejce
45 ml bezinkového sirupu
½ citrónu – najemno nastrouhaná kůra (pouze žlutá část)
špetka soli
polohrubá mouka na vysypání formy
zakysaná smetana na podávání
jahody na podávání
Citrónovo-bezinková poleva
100 g cukru moučka + na dohuštění
1 lžíce čerstvě vymačkané citrónové šťávy
1 lžíce bezinkového sirupu
Postup
Troubu si předehřejeme na 175 °C. Bábovkovou formu o průměru cca 20 cm vymažeme máslem a vysypeme polohrubou moukou. V míse vyšleháme máslo spolu s cukrem krupicí. Jakmile je máslo krásně krémové (4-5 minut), zašleháme postupně vejce. Další vejce přidáme až v okamžiku, kdy je předchozí dokonale zapracované. Poté za stálého šlehání přilijeme bezinkovou šťávu a šleháme dohladka.
Do jiné mísy si prosejeme hladkou mouku spolu s kypřícím práškem a solí. Přidáme nastrouhanou citrónovou kůru a dobře promícháme. Prosáté suroviny po částech zapracujeme s pomocí špachtle k vyšlehané máslové směsi. Těsto bude hustější než klasické bábovkové.
Těsto přendáme s pomocí lžíce do vymazané a vysypané bábovkové formy a povrch uhladíme lžící. Abychom dosáhli rovného povrchu, můžeme s formou jemně klepnout o pracovní plochu.

Pečeme v předehřáté troubě dozlatova 30-40 minut. Zda je bábovka upečená, ověříme s pomocí dřevěné špejle, kterou zapíchneme do nejvyšší části bábovky. Pokud je bábovka správně upečená, musí zůstat špejle po vytažení čistá. Upečenou bábovku necháme 1-2 minuty vychladnout ve formě, poté ji vyklopíme a necháme zcela vychladnout na mřížce.
Mezitím si připravíme polevu utřením moučkového cukru s citrónovou a bezinkovou šťávou. Pokud je poleva příliš tekutá, zahustíme ji cukrem moučka, pokud naopak příliš hustá, naředíme ji bezinkovou šťávou. Polevou polijeme vychladlou bábovku a ozdobíme květy bezinky. Podáváme s kopečkem zakysané smetany a nakrájenými jahodami.









Komentáře
Nedařilo se mi utvořit pěkné těsto, ale výsledek suprový. Bohužel nemám tak krásnou formičku a v té normální bábovkové se těsto tak trochu ztrácelo, ale na chuti neubralo.
Jedna plus, plus, plus
Nevím kam a kdy ? Ale sleduji vás a snad mi nic neunikne. Kuchařky chci určitě 2. Dceři jí dám po narozeninách, už jsem jí stihla vybrebentit a zdálo se, že by jí potěšila. O víkendu totiž listovala na vašich stránkách a jelikož jí vše, co jsem podle vás pekla a vařila, chutnalo, tak mám vyhráno a dárek bude super. Je na stravu náročná, jako její tatínek :-).
Už jsme si vytipovali pár dalších receptů (asi 70, pak jsem přestala počítat) a těšíme se na ně.
Moc vám fandím a klidně můžete přihodit nějaký velikonoční recept n příště. Mám jeden suprový mazanec z fary a je úžasný. Akorát ta moje trouba.
:-))
Můžu se zeptat, kde jste pořídíli formu na bábovku?